Freightliner Radiator
Fits Freightliner Fire Trucks
Product OEM
| Year-from | 1970 |
|---|---|
| Year-to | 1970 |
| Product-oem | 8000-23ST, 8023, REA42-10219, REA4210219, S8023 |
| Height | 36.00" |
| Width | 30.50" |
| Depth | 2.12" |
| Inlet | 2.50" Top Right |
| Outlet | 2.50" Bottom Left |
| Make | Freightliner |
| Product Type | Radiators |
- Truck
- Radiators
- Freightliner
- N/A
- 36.00"
- 30.50"
- 2.12"
- 2.50" Top Right
- 2.50" Bottom Left
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Freightliner
- Freightliner
- N/A
Freightliner Charge Air Cooler
ALF385A
Available in Recore Only
CORE DIMENSIONS
- 23.37"
- 2.75"
- 3.93" Flange
- 3.93" Flange
Truck
Ford
- Ford
- L Series
1990-1994 Ford Louisville 7000-8500
CORE DIMENSIONS
- 26.87"
- 1.50"
- N/A
- N/A
Truck
Radiators
Osh Kosh
- Osh Kosh
- N/A
Osh Kosh Radiator
Fits Safari Motorhomes
CORE DIMENSIONS
- 26.12"
- 2.25"
- N/A
- N/A
Truck
GMC
- GMC
- KODIAK,TOPKICK
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
CORE DIMENSIONS
- 26.25"
- 1.75"
- N/A
- N/A
Truck
Radiators
Freightliner
- Freightliner
- FL80,FL90,FL50,FL60,FL70,MB70
Freightliner Radiator
2001 Sterling Acterra
Freightliner School Bus Chassis
18.00″ Oil Cooler
Must re-use O.E. brackets
CORE DIMENSIONS
- 24.50"
- 2.12"
- 2.00" Top Left
- 2.00" Bottom Right
Truck
Dodge
- Dodge
- 35,002,500
Dodge Charge Air Cooler
1994 – 2004 Dodge Ram 2500/3500 Available in Powermax
CORE DIMENSIONS
- 15.51"
- 2.25"
- 3.75"
- 3.75"
Truck
Radiators
International
- International
- 7300 Series,4400 Series,4300 Series,4200 Series,4100 Series,7400 Series,7500 Series,7600 Series,7700 Series
International Radiator
Fits 1993 – 1996 4100 – 4400/7300 – 7700 Series
CORE DIMENSIONS
- 12.625"
- 2.00"
- 2.50" Top Center
- 2.25" Bottom Left
Truck
Crane Carrier
- Crane Carrier
- N/A
Various Oshkosh & Advanced Mixers Charge Air Cooler
**Available Re-core Only**
CORE DIMENSIONS
- 19.00"
- 2.00"
- 4.00 "
- 4.00"




Product Comment
Freightliner Radiator
Fits Freightliner Fire Trucks