4 – 1/8 N.P.T. fittings
2 – 1/4″ N.P.T. fittings
1 – 3/8″” fitting
1 – 1.00″” N.P.T. fitting
One hole on top for filler neck
“””
4 – 1/8 N.P.T. fittings
2 – 1/4″ N.P.T. fittings
1 – 3/8″” fitting
1 – 1.00″” N.P.T. fitting
One hole on top for filler neck
“””
| Year-from | 1970 |
|---|---|
| Year-to | 2012 |
| Product-oem | 3MF5490M |
| Height | 8.37" |
| Width | 17.75" |
| Depth | 3.50" |
| Make | Freightliner |
| Product Type | Surge Tanks |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Radiators
Mack
1995-2001 Mack Midliner
Truck
Radiators
Volvo
2008-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
With Framework
With Oil Cooler
Truck
Freightliner
Freightliner Charge Air Cooler
ALF385A
Available in Recore Only
Truck
Radiators
Western Star
2001-2007 Western Star 4900 WA-WB Models
Truck
Ford
1990-1994 Ford Louisville 7000-8500
Truck
Radiators
GMC
GMC Radiator
1997 – 1998 Kodiak
7.00c.l.- 6 plate oil cooler in left tank
cross flow radiator
Metal Tanks
“
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
2001 Sterling Acterra
Freightliner School Bus Chassis
18.00″ Oil Cooler
Must re-use O.E. brackets
Truck
Radiators
Osh Kosh
Osh Kosh Radiator
Fits Safari Motorhomes
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
4 – 1/8 N.P.T. fittings
2 – 1/4″ N.P.T. fittings
1 – 3/8″ fitting
1 – 1.00″ N.P.T. fitting
One hole on top for filler neck
“