2002-2007 International WorkStar 7000 Series
*MAKE NOTE ON INLET MEASUREMENTS*
2002-2007 International WorkStar 7000 Series
*MAKE NOTE ON INLET MEASUREMENTS*
| Model | 7400 Series |
|---|---|
| Year-from | 2001 |
| Year-to | 2004 |
| Product-oem | 16330, 1E5600, 1S5600, 222213, 2586044C1, 3E10012, 3E9634, 7E745G, BTCEX1134E, C-NV9K, CB-NV9K, CBNV9K, CNV9K, FLX010728, IE5600, NAV16416, SRMIHC9K |
| Height | 41.00" |
| Width | 24.62" |
| Depth | 2.50" |
| Inlet | 4.50" |
| Outlet | 4.00" |
| Make | International |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Radiators
Mack
Mack Radiator
Fits 1995 – 2001Mack Midliner
*Available in Solder On Only*
Truck
Volvo
2006-2010 Volvo VT Series
2007-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
2009-2014 Mack TD713 Titan Series
Truck
Freightliner
Freightliner Charge Air Cooler
ALF385A
Available in Recore Only
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
2001 Sterling Acterra
Freightliner School Bus Chassis
18.00″ Oil Cooler
Must re-use O.E. brackets
Truck
Ford
1990-1994 Ford Louisville 7000-8500
Truck
Ford
1992-1993 Ford AeroMax-Louisville 9000 Series
With Condenser & Oil Cooler Mounts
Truck
Radiators
Kenworth
Truck
Radiators
Volvo
1990 Volvo W Series (WAH, WCA, WG, WH & WIA)Low Flow Radiator
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
2002-2007 International WorkStar 7000 Series
*MAKE NOTE ON INLET MEASUREMENTS*