2003-2008 Volvo VN Series With Oil Cooler Plastic & Aluminum
2005-2007 Mack CXN Vision
CAC-WGM30E / WGM30E-MAX
Condenser-41615
**Customer must reuse their drain plug (petcock)
2003-2008 Volvo VN Series With Oil Cooler Plastic & Aluminum
2005-2007 Mack CXN Vision
CAC-WGM30E / WGM30E-MAX
Condenser-41615
**Customer must reuse their drain plug (petcock)
| Model | VN, VNL, CXN |
|---|---|
| Year-from | 2003 |
| Year-to | 2007 |
| Product-oem | 1003593A, 1050094, 2001-4605, 20014605, 203001, 20984819, 8040, HDC010142, LHVO0004, S8040, VOL40, 1003592, 1003593, 20991685, 21129347, 21129519, 437393S, 7300-12ST, 730012ST, 7312, CHN613, LH-VO-0004, MAC21129347, RC2364, S7312, S8040F, X8040F |
| Height | 35.31" |
| Width | 35.50" |
| Depth | 2.00" |
| Inlet | 2.50" Top Left |
| Outlet | 2.50" Bottom Right |
| Make | Mack, Volvo |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Freightliner
Freightliner Charge Air Cooler
ALF385A
Available in Recore Only
Truck
Radiators
International
1994-2002 International 4700-4800-4900 Half Core. (Side By Side)
2001-2004 International CE Bus
Oil Cooler on Grill Side
Truck
Radiators
Volvo
2008-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
With Framework
With Oil Cooler
Truck
Volvo
2006-2010 Volvo VT Series
2007-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
2009-2014 Mack TD713 Titan Series
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
2003 – 2007 5.9L Cummings
2007 – 2008 6.7L Cummings
Truck
Radiators
Osh Kosh
Osh Kosh Radiator
Fits Safari Motorhomes
Truck
Surge Tanks
International
Truck
Ford
1992-1993 Ford AeroMax-Louisville 9000 Series
With Condenser & Oil Cooler Mounts
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
2003-2008 Volvo VN Series With Oil Cooler Plastic & Aluminum
2005-2007 Mack CXN Vision
CAC-WGM30E / WGM30E-MAX
Condenser-41615
**Customer must reuse their drain plug (petcock)