Freightliner Radiator
Fits 2008 – Present Cascadia/Sterling
Product OEM
| Model | Cascadia, Sterling |
|---|---|
| Year-from | 2008 |
| Year-to | 2012 |
| Product-oem | 1A0201220012, A05-26614-032, A0526614032 |
| Height | 38.87" |
| Width | 38.00" |
| Depth | 2.12" |
| Inlet | 2.50" Top Right |
| Outlet | 2.50" Bottom Right |
| Make | Freightliner |
| Product Type | Radiators |
- Truck
- Radiators
- Freightliner
- Cascadia,Sterling
- 38.87"
- 38.00"
- 2.12"
- 2.50" Top Right
- 2.50" Bottom Right
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
GMC
- GMC
- KODIAK,TOPKICK
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
CORE DIMENSIONS
- 26.25"
- 1.75"
- N/A
- N/A
Truck
Volvo
- Volvo
- VN,VNL
2006-2010 Volvo VT Series
2007-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
2009-2014 Mack TD713 Titan Series
CORE DIMENSIONS
- 31.12"
- 2.62"
- 3.75"
- 3.75"
Truck
Radiators
International
- International
- 8100 Series
International Radiator
Fits 1990 – 1992 8100 Series
with Cummins Low Flow Engine Cooling System
Must re-use O.E. Frame Brackets
O.E. Frame Must Solder Back On
*Available in Solder on Not Bolt on*
CORE DIMENSIONS
- 26.31"
- 2.25"
- 4.00"
- 4.00" 1.00" Bottom Right 1.25" Bottom Left
Truck
Radiators
Freightliner
- Freightliner
- FLD112,FLD106
Freightliner Radiator
FLD 112, 120 (under 425HP)
CAC-FL5A
Condenser-40613
CORE DIMENSIONS
- 27.50"
- 2.25"
- 2.50" Upper Left
- 2.50" Lower Right
Truck
Radiators
Osh Kosh
- Osh Kosh
- N/A
Osh Kosh Radiator
Fits Safari Motorhomes
CORE DIMENSIONS
- 26.12"
- 2.25"
- N/A
- N/A
Truck
Radiators
Freightliner
- Freightliner
- FL80,FL90,FL50,FL60,FL70,MB70
Freightliner Radiator
2001 Sterling Acterra
Freightliner School Bus Chassis
18.00″ Oil Cooler
Must re-use O.E. brackets
CORE DIMENSIONS
- 24.50"
- 2.12"
- 2.00" Top Left
- 2.00" Bottom Right
Truck
Surge Tanks
International
- International
- N/A
CORE DIMENSIONS
- N/A
- N/A
- N/A
- N/A
Truck
Radiators
GMC
- GMC
- C7000,C6000,C5500,C70,C60
GMC Radiator
1997 – 1998 Kodiak
7.00c.l.- 6 plate oil cooler in left tank
cross flow radiator
Metal Tanks
“
CORE DIMENSIONS
- 25.37"
- 1.37"
- N/A
- N/A




Product Comment
Freightliner Radiator
Fits 2008 – Present Cascadia/Sterling