Ford Charge Air Cooler Fits 2004 Ford F250-F550 & Excursion 6.0L
Product OEM
| Model | Excursion, F250, F550 |
|---|---|
| Year-from | 2004 |
| Year-to | 2004 |
| Product-oem | 222206, 4C346K775AA, 4C346K775BCA, A11567910, BT1127C, C-FD25R, CFD25R |
| Height | 25.75" |
| Width | 21.00" |
| Depth | 2.50" |
| Inlet | 4.00" |
| Outlet | 4.00" |
| Make | Ford |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Radiators
Freightliner
- Freightliner
- FLD112,FLD106
Freightliner Radiator
FLD 112, 120 (under 425HP)
CAC-FL5A
Condenser-40613
CORE DIMENSIONS
- 27.50"
- 2.25"
- 2.50" Upper Left
- 2.50" Lower Right
Truck
Crane Carrier
- Crane Carrier
- N/A
Various Oshkosh & Advanced Mixers Charge Air Cooler
**Available Re-core Only**
CORE DIMENSIONS
- 19.00"
- 2.00"
- 4.00 "
- 4.00"
Truck
Radiators
Mack
- Mack
- MS Model,MIDLINER,CS300
Mack Radiator
Fits 1995 – 2001Mack Midliner
*Available in Solder On Only*
CORE DIMENSIONS
- 22.375"
- 2"
- 4.00"
- 4.00"
Truck
GMC
- GMC
- TOPKICK,KODIAK
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
CORE DIMENSIONS
- 26.30"
- 1.75"
- 3.50"
- 3.00"
Truck
Radiators
International
- International
- N/A
2008-2010 International PayStar 5000 Series
CORE DIMENSIONS
- N/A
- N/A
- N/A
- N/A
Truck
GMC
- GMC
- KODIAK,TOPKICK
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
CORE DIMENSIONS
- 26.25"
- 1.75"
- N/A
- N/A
Truck
Volvo
- Volvo
- VN,VNL
2006-2010 Volvo VT Series
2007-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
2009-2014 Mack TD713 Titan Series
CORE DIMENSIONS
- 31.12"
- 2.62"
- 3.75"
- 3.75"
Truck
Radiators
Freightliner
- Freightliner
- FL80,FL90,FL50,FL60,FL70,MB70
Freightliner Radiator
2001 Sterling Acterra
Freightliner School Bus Chassis
18.00″ Oil Cooler
Must re-use O.E. brackets
CORE DIMENSIONS
- 24.50"
- 2.12"
- 2.00" Top Left
- 2.00" Bottom Right




Product Comment
Ford Charge Air Cooler Fits 2004 Ford F250-F550 & Excursion 6.0L