2007-2009 International 9200i-9400i-9900i-9900ix
2008-2010 International TranStar 8600 Series
2008-2011 International ProStarBar and Plate Design
2007-2009 International 9200i-9400i-9900i-9900ix
2008-2010 International TranStar 8600 Series
2008-2011 International ProStarBar and Plate Design
| Model | PROSTAR |
|---|---|
| Year-from | 2007 |
| Year-to | 2011 |
| Product-oem | 1E5965, 44IHC7F, C-NV9Q, CNV9Q, IE5965, RHT-075, RHT075 |
| Height | 39.25" |
| Width | 13.62" |
| Depth | 3" |
| Inlet | 4.00" |
| Outlet | 4.00" |
| Make | International |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Radiators
International
International Radiator
Fits 1990 – 1992 8100 Series
with Cummins Low Flow Engine Cooling System
Must re-use O.E. Frame Brackets
O.E. Frame Must Solder Back On
*Available in Solder on Not Bolt on*
Truck
Ford
Ford Charge Air CoolerFord L9000 Day Cab up to 1994
Truck
Radiators
Mack
1995-2001 Mack Midliner
Truck
GMC
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
Truck
Crane Carrier
Various Oshkosh & Advanced Mixers Charge Air Cooler
**Available Re-core Only**
Truck
Radiators
Volvo
2008-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
With Framework
With Oil Cooler
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
1994 – 2004 Dodge Ram 2500/3500 Available in Powermax
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
Fits FL50 – 90 Series
PTO crank box
18.00 Oil Cooler
“
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
2007-2009 International 9200i-9400i-9900i-9900ix
2008-2010 International TranStar 8600 Series
2008-2011 International ProStarBar and Plate Design