Ford RadiatorFits:
Ford B500,600,700,800 F600,700,800
With Oil Cooler
Ford RadiatorFits:
Ford B500,600,700,800 F600,700,800
With Oil Cooler
| Model | B Series, F Series |
|---|---|
| Year-from | 1970 |
| Year-to | 1970 |
| Product-oem | 3MF5490M |
| Height | 26.87" |
| Width | 28.25" |
| Depth | 2.00" |
| Inlet | 2.00" Top Right |
| Outlet | 2.00" Bottom Right |
| Make | Ford |
| Product Type | Radiators |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Ford
1992-1993 Ford AeroMax-Louisville 9000 Series
With Condenser & Oil Cooler Mounts
Truck
Crane Carrier
Various Oshkosh & Advanced Mixers Charge Air Cooler
**Available Re-core Only**
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
1992 – 1993 Dodge with 5.9L Cummins
RECORE ONLY
Truck
Ford
1990-1994 Ford Louisville 7000-8500
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
2003 – 2007 5.9L Cummings
2007 – 2008 6.7L Cummings
Truck
Freightliner
Freightliner Charge Air Cooler
ALF385A
Available in Recore Only
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
2001 Sterling Acterra
Freightliner School Bus Chassis
18.00″ Oil Cooler
Must re-use O.E. brackets
Truck
Radiators
Mack
Mack Radiator
Fits 1995 – 2001Mack Midliner
*Available in Solder On Only*
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
Ford RadiatorFits:
Ford B500,600,700,800 F600,700,800
With Oil Cooler