1989-1990 Ford Louisville 7000 – 8500
Product OEM
| Model | L Series |
|---|---|
| Year-from | 1992 |
| Year-to | 1998 |
| Product-oem | 0437113S, 11C-7554ST, 11C7554ST, 2001-1505, 20011505, 201505, 239426, 437113, 9000-05ST, 900005ST, 9005, E8HT8009G, E8HT8009GB, E8HZ8005U, E8HZ8010C, F0HT8009CB, F1HT8009VB, FLX000113, FOR05, REA42-10047, REA4210047, S9005, SRK7111 |
| Height | 37.37" |
| Width | 28.43" |
| Depth | 1.50" |
| Inlet | 2.50" Top Center |
| Outlet | 2.50" Bottom Right 2.00" Upper Left |
| Make | Ford |
| Product Type | Radiators |
- Truck
- Radiators
- Ford
- L Series
- 37.37"
- 28.43"
- 1.50"
- 2.50" Top Center
- 2.50" Bottom Right 2.00" Upper Left
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Radiators
Osh Kosh
- Osh Kosh
- N/A
Osh Kosh Radiator
Fits Safari Motorhomes
CORE DIMENSIONS
- 26.12"
- 2.25"
- N/A
- N/A
Truck
Radiators
International
- International
- N/A
2008-2010 International PayStar 5000 Series
CORE DIMENSIONS
- N/A
- N/A
- N/A
- N/A
Truck
Radiators
Volvo
- Volvo
- WG
1990 Volvo W Series (WAH, WCA, WG, WH & WIA)Low Flow Radiator
CORE DIMENSIONS
- 26.06"
- 2.00"
- N/A
- N/A
Truck
Radiators
International
- International
- 7300 Series,4400 Series,4300 Series,4200 Series,4100 Series,7400 Series,7500 Series,7600 Series,7700 Series
International Radiator
Fits 1993 – 1996 4100 – 4400/7300 – 7700 Series
CORE DIMENSIONS
- 12.625"
- 2.00"
- 2.50" Top Center
- 2.25" Bottom Left
Truck
Radiators
Freightliner
- Freightliner
- FLD112,FLD106
Freightliner Radiator
FLD 112, 120 (under 425HP)
CAC-FL5A
Condenser-40613
CORE DIMENSIONS
- 27.50"
- 2.25"
- 2.50" Upper Left
- 2.50" Lower Right
Truck
Radiators
Mack
- Mack
- MS Model,MIDLINER,CS300
Mack Radiator
Fits 1995 – 2001Mack Midliner
*Available in Solder On Only*
CORE DIMENSIONS
- 22.375"
- 2"
- 4.00"
- 4.00"
Truck
Radiators
Freightliner
- Freightliner
- FL80,FL90,FL50,FL60,FL70,MB70
Freightliner Radiator
Fits FL50 – 90 Series
PTO crank box
18.00 Oil Cooler
“
CORE DIMENSIONS
- 24.50"
- 2.12"
- 2.00" Top Left
- 2.25" Bottom Right
Truck
Radiators
Volvo
- Volvo
- VNL,VN
2008-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
With Framework
With Oil Cooler
CORE DIMENSIONS
- 35.37"
- 2.00"
- 2.50" Top Left
- 2.50" Bottom Right



Product Comment
1989-1990 Ford Louisville 7000 – 8500