1998 Ford Louisville 7000-8500
1999-2004 Sterling A-L Line 7000-8500 Y ModelWith Framework
1998 Ford Louisville 7000-8500
1999-2004 Sterling A-L Line 7000-8500 Y ModelWith Framework
| Model | L Series |
|---|---|
| Year-from | 1996 |
| Year-to | 2001 |
| Product-oem | 00092101, 0437208S, 10030100, 1003382, 103301, 103382, 1040002, 1040014, 1040022, 1040135, 1050001, 1101916, 1102205, 1102215, 1102217, 2001-1525, 20011525, 239406, 2400174, 437208S, 9000-24ST, 900024ST, 9024, 90383071, 98120801, F6HZ8005G, F6HZ8005GA, F8HT8009BA, F8HT8009VA, F8HT8009YA, FLX000144, HDC010073, HDC010673, RC2392, S9024, SRK7208, VAL1102217 |
| Height | 34.87" |
| Width | 23.56" |
| Depth | 2.00" |
| Inlet | 2.00" Upper Left |
| Outlet | 2.50" Lower Right |
| Make | Ford |
| Product Type | Radiators |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
Fits FL50 – 90 Series
PTO crank box
18.00 Oil Cooler
“
Truck
Radiators
GMC
GMC Radiator
1997 – 1998 Kodiak
7.00c.l.- 6 plate oil cooler in left tank
cross flow radiator
Metal Tanks
“
Truck
Radiators
Western Star
2001-2007 Western Star 4900 WA-WB Models
Truck
GMC
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
Truck
Radiators
International
2008-2010 International PayStar 5000 Series
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
1994 – 2004 Dodge Ram 2500/3500 Available in Powermax
Truck
GMC
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
Truck
Radiators
Mack
1995-2001 Mack Midliner
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
1998 Ford Louisville 7000-8500
1999-2004 Sterling A-L Line 7000-8500 Y ModelWith Framework