1989-1990 Ford Louisville 7000 – 8500
Product OEM
| Model | L Series |
|---|---|
| Year-from | 1992 |
| Year-to | 1998 |
| Product-oem | 0437113S, 11C-7554ST, 11C7554ST, 2001-1505, 20011505, 201505, 239426, 437113, 9000-05ST, 900005ST, 9005, E8HT8009G, E8HT8009GB, E8HZ8005U, E8HZ8010C, F0HT8009CB, F1HT8009VB, FLX000113, FOR05, REA42-10047, REA4210047, S9005, SRK7111 |
| Height | 37.37" |
| Width | 28.43" |
| Depth | 1.50" |
| Inlet | 2.50" Top Center |
| Outlet | 2.50" Bottom Right 2.00" Upper Left |
| Make | Ford |
| Product Type | Radiators |
- Truck
- Radiators
- Ford
- L Series
- 37.37"
- 28.43"
- 1.50"
- 2.50" Top Center
- 2.50" Bottom Right 2.00" Upper Left
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Dodge
- Dodge
- 35,002,500
Dodge Charge Air Cooler
1994 – 2004 Dodge Ram 2500/3500 Available in Powermax
CORE DIMENSIONS
- 15.51"
- 2.25"
- 3.75"
- 3.75"
Truck
Volvo
- Volvo
- VN,VNL
2006-2010 Volvo VT Series
2007-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
2009-2014 Mack TD713 Titan Series
CORE DIMENSIONS
- 31.12"
- 2.62"
- 3.75"
- 3.75"
Truck
Radiators
Kenworth
- Kenworth
- C500B
CORE DIMENSIONS
- 41.25"
- 3.37"
- N/A
- N/A
Truck
Ford
- Ford
- L Series,Day Cab
Ford Charge Air CoolerFord L9000 Day Cab up to 1994
CORE DIMENSIONS
- 26.87"
- 1.62"
- 3.50"
- 3.50"
Truck
Dodge
- Dodge
- Dodge w/ 5.9L Cummins,Dodge w/ 6.7L Cummins
Dodge Charge Air Cooler
2003 – 2007 5.9L Cummings
2007 – 2008 6.7L Cummings
CORE DIMENSIONS
- 24.68"
- 2.20"
- 3.00"
- 3.00"
Truck
Radiators
Volvo
- Volvo
- VNL,VN
2008-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
With Framework
With Oil Cooler
CORE DIMENSIONS
- 35.37"
- 2.00"
- 2.50" Top Left
- 2.50" Bottom Right
Truck
GMC
- GMC
- KODIAK,TOPKICK
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
CORE DIMENSIONS
- 26.25"
- 1.75"
- N/A
- N/A
Truck
Radiators
Freightliner
- Freightliner
- FLD112,FLD106
Freightliner Radiator
FLD 112, 120 (under 425HP)
CAC-FL5A
Condenser-40613
CORE DIMENSIONS
- 27.50"
- 2.25"
- 2.50" Upper Left
- 2.50" Lower Right



Product Comment
1989-1990 Ford Louisville 7000 – 8500