Freightliner Radiator
2003 – 2007 Columbia Series with Detroit Engine
Top connection position 4 Bottom connection position 1
CAC-FL5L2 / FL5L2-MAX
Condenser-40613
Freightliner Radiator
2003 – 2007 Columbia Series with Detroit Engine
Top connection position 4 Bottom connection position 1
CAC-FL5L2 / FL5L2-MAX
Condenser-40613
| Model | Columbia |
|---|---|
| Year-from | 2003 |
| Year-to | 2007 |
| Product-oem | 3MF5490M |
| Height | 41.75" |
| Width | 30.62" |
| Depth | 2.00" |
| Inlet | 2.50" Top Right |
| Outlet | 2.50" Bottom Left |
| Make | Freightliner |
| Product Type | Powercool |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
1994 – 2004 Dodge Ram 2500/3500 Available in Powermax
Truck
Ford
1992-1993 Ford AeroMax-Louisville 9000 Series
With Condenser & Oil Cooler Mounts
Truck
Radiators
International
International Radiator
Fits 1990 – 1992 8100 Series
with Cummins Low Flow Engine Cooling System
Must re-use O.E. Frame Brackets
O.E. Frame Must Solder Back On
*Available in Solder on Not Bolt on*
Truck
Ford
Ford Charge Air CoolerFord L9000 Day Cab up to 1994
Truck
Radiators
Western Star
2001-2007 Western Star 4900 WA-WB Models
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
2001 Sterling Acterra
Freightliner School Bus Chassis
18.00″ Oil Cooler
Must re-use O.E. brackets
Truck
GMC
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
Truck
Radiators
Volvo
1990 Volvo W Series (WAH, WCA, WG, WH & WIA)Low Flow Radiator
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
Freightliner Radiator
2003 – 2007 Columbia Series with Detroit Engine
Top connection position 4 Bottom connection position 1
CAC-FL5L2 / FL5L2-MAX
Condenser-40613