1998-2007 Peterbilt 357-385
2003-2007 Peterbilt 378-379
2 stud bolt hole mounting bracket
FF core with 1/2″ tubes on 5/8″ centered
1998-2007 Peterbilt 357-385
2003-2007 Peterbilt 378-379
2 stud bolt hole mounting bracket
FF core with 1/2″ tubes on 5/8″ centered
| Model | 377, 378, 379 |
|---|---|
| Year-from | 2006 |
| Year-to | 2006 |
| Product-oem | 07-06657-A046, 07-06657-A074, 07-06657A075, 0706657A046, 0706657A074, 0706657A075, 7700-36BT, 770036BT, PETE-NS5 |
| Height | 36.25" |
| Width | 34.50" |
| Depth | 2.87" |
| Inlet | 2.50" Top Left |
| Outlet | 3.00" Bottom Right |
| Make | Peterbilt |
| Product Type | Radiators |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Radiators
Volvo
1990 Volvo W Series (WAH, WCA, WG, WH & WIA)Low Flow Radiator
Truck
Radiators
International
1994-2002 International 4700-4800-4900 Half Core. (Side By Side)
2001-2004 International CE Bus
Oil Cooler on Grill Side
Truck
Freightliner
Freightliner Charge Air Cooler
ALF385A
Available in Recore Only
Truck
Radiators
Kenworth
Kenworth Radiator
Fits T400B/T450B/T600/T800
*Available only in Solder On Tanks*
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
Fits FL50 – 90 Series
PTO crank box
18.00 Oil Cooler
“
Truck
GMC
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
Truck
Ford
Ford Charge Air CoolerFord L9000 Day Cab up to 1994
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
2003 – 2007 5.9L Cummings
2007 – 2008 6.7L Cummings
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
1998-2007 Peterbilt 357-385
2003-2007 Peterbilt 378-379
2 stud bolt hole mounting bracket
FF core with 1/2″ tubes on 5/8″ centered