Transtar Radiator with Frame
For Low Temp Radiator use IN37EGR-PA
*11.50 Oil cooler on the grill side*
“
Transtar Radiator with Frame
For Low Temp Radiator use IN37EGR-PA
*11.50 Oil cooler on the grill side*
“
| Model | Transtar |
|---|---|
| Year-from | 2010 |
| Year-to | 2013 |
| Product-oem | 1003713, 1003713-JS, 1003713JS, 2604400C94 |
| Height | 35.12" |
| Width | 40.50" |
| Depth | 2.00" |
| Inlet | 2.50" Top Left |
| Outlet | 2.50" Bottom Right |
| Make | International |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Freightliner
Freightliner Charge Air Cooler
ALF385A
Available in Recore Only
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
2001 Sterling Acterra
Freightliner School Bus Chassis
18.00″ Oil Cooler
Must re-use O.E. brackets
Truck
Radiators
Volvo
2008-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
With Framework
With Oil Cooler
Truck
Volvo
2006-2010 Volvo VT Series
2007-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
2009-2014 Mack TD713 Titan Series
Truck
Radiators
Kenworth
Kenworth Radiator
Fits T400B/T450B/T600/T800
*Available only in Solder On Tanks*
Truck
Surge Tanks
International
Truck
Radiators
Volvo
1990 Volvo W Series (WAH, WCA, WG, WH & WIA)Low Flow Radiator
Truck
GMC
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
Transtar Radiator with Frame
For Low Temp Radiator use IN37EGR-PA
*11.50 Oil cooler on the grill side*
“