2010-2015 International TranStar 8600 Series
Product OEM
2604401C91,103094-B,103094B,103094,2604401c92,222269 ,NAV16432
| Model | Transtar |
|---|---|
| Year-from | 2010 |
| Year-to | 2013 |
| Product-oem | 103094, 103094-B, 103094B, 222269, 2604401C91, 2604401c92, NAV16432 |
| Height | 36.50" |
| Width | 20.37" |
| Depth | 2.00" |
| Inlet | 4.00" |
| Outlet | 3.00" |
| Make | International |
Related Part
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Ford
- Ford
- L Series,Day Cab
Ford Charge Air CoolerFord L9000 Day Cab up to 1994
CORE DIMENSIONS
39.37"
- 26.87"
- 1.62"
- 3.50"
- 3.50"
Truck
Radiators
Kenworth
- Kenworth
- N/A
Kenworth Radiator
Fits T400B/T450B/T600/T800
*Available only in Solder On Tanks*
CORE DIMENSIONS
31.50"
- 27.43"
- 2.00"
- 2.50" Top Left
- 2.50" Bottom Right
Truck
Freightliner
- Freightliner
- N/A
Freightliner Charge Air Cooler
ALF385A
Available in Recore Only
CORE DIMENSIONS
31.37"
- 23.37"
- 2.75"
- 3.93" Flange
- 3.93" Flange
Truck
Radiators
International
- International
- 7300 Series,4400 Series,4300 Series,4200 Series,4100 Series,7400 Series,7500 Series,7600 Series,7700 Series
International Radiator
Fits 1993 – 1996 4100 – 4400/7300 – 7700 Series
CORE DIMENSIONS
30.50"
- 12.625"
- 2.00"
- 2.50" Top Center
- 2.25" Bottom Left
Truck
Radiators
Volvo
- Volvo
- WG
1990 Volvo W Series (WAH, WCA, WG, WH & WIA)Low Flow Radiator
CORE DIMENSIONS
38.18"
- 26.06"
- 2.00"
- N/A
- N/A
Truck
Ford
- Ford
- L Series
1990-1994 Ford Louisville 7000-8500
CORE DIMENSIONS
39.37"
- 26.87"
- 1.50"
- N/A
- N/A
Truck
Surge Tanks
International
- International
- N/A
CORE DIMENSIONS
N/A
- N/A
- N/A
- N/A
- N/A
Truck
Radiators
Mack
- Mack
- CS300,MS Model,CS200
1995-2001 Mack Midliner
CORE DIMENSIONS
25.06"
- 22.375"
- 2.00"
- 2.00" Top Left
- 2.50" Bottom Left




Product Comment
2010-2015 International TranStar 8600 Series