Kenworth Radiator
Similar to the KW558 but CAC mounts are higher and top connection is 2.25
5994 top tank, 609 bottom tank, 619L & 619R side channels, 610B mounts (2)
Kenworth Radiator
Similar to the KW558 but CAC mounts are higher and top connection is 2.25
5994 top tank, 609 bottom tank, 619L & 619R side channels, 610B mounts (2)
| Model | Kenworth |
|---|---|
| Year-from | 1988 |
| Year-to | 1994 |
| Product-oem | 3MF5490M |
| Height | 40.00" |
| Width | 28.75" |
| Depth | 2.62" |
| Inlet | 2.25" Top Left |
| Outlet | 3.00" Lower Right |
| Orientation | Crossflow |
| Filler-neck | Left |
| Make | Kenworth |
| Product Type | Radiators |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Radiators
GMC
GMC Radiator
1997 – 1998 Kodiak
7.00c.l.- 6 plate oil cooler in left tank
cross flow radiator
Metal Tanks
“
Truck
Crane Carrier
Various Oshkosh & Advanced Mixers Charge Air Cooler
**Available Re-core Only**
Truck
GMC
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
Truck
Radiators
Volvo
1990 Volvo W Series (WAH, WCA, WG, WH & WIA)Low Flow Radiator
Truck
Radiators
Volvo
2008-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
With Framework
With Oil Cooler
Truck
Radiators
Osh Kosh
Osh Kosh Radiator
Fits Safari Motorhomes
Truck
Surge Tanks
International
Truck
Ford
1990-1994 Ford Louisville 7000-8500
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
Kenworth Radiator
Similar to the KW558 but CAC mounts are higher and top connection is 2.25
5994 top tank, 609 bottom tank, 619L & 619R side channels, 610B mounts (2)