International Radiator
Fits 1979 – 1985 7400 – 7900 Series
OEM # 232123 is a 3 Row Replacement
Product OEM
| Model | 7400 Series, 7600 Series, 7700 Series, 7800 Series, 7900 Series, S Series |
|---|---|
| Year-from | 1979 |
| Year-to | 1985 |
| Product-oem | 2006-3523, 20063523, 230327, 232123, 437301S, 493359C3, 493359C4, 493362C3, 6462, HDC010392, S6462, SRM327-4, SRM3274 |
| Height | 31.00" |
| Width | 26.00" |
| Depth | 1.5" |
| Inlet | 2.00" Top Left |
| Outlet | 2.00" Bottom Right |
| Make | International |
| Product Type | Radiators |
- Truck
- Radiators
- International
- 7400 Series,7600 Series,7700 Series,7800 Series,7900 Series,S Series
- 31.00"
- 26.00"
- 1.5"
- 2.00" Top Left
- 2.00" Bottom Right
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Radiators
Freightliner
- Freightliner
- FL80,FL90,FL50,FL60,FL70,MB70
Freightliner Radiator
Fits FL50 – 90 Series
PTO crank box
18.00 Oil Cooler
“
CORE DIMENSIONS
- 24.50"
- 2.12"
- 2.00" Top Left
- 2.25" Bottom Right
Truck
Radiators
Volvo
- Volvo
- WG
1990 Volvo W Series (WAH, WCA, WG, WH & WIA)Low Flow Radiator
CORE DIMENSIONS
- 26.06"
- 2.00"
- N/A
- N/A
Truck
Ford
- Ford
- L Series
1992-1993 Ford AeroMax-Louisville 9000 Series
With Condenser & Oil Cooler Mounts
CORE DIMENSIONS
- 26.87"
- 1.50"
- N/A
- N/A
Truck
Ford
- Ford
- L Series,Day Cab
Ford Charge Air CoolerFord L9000 Day Cab up to 1994
CORE DIMENSIONS
- 26.87"
- 1.62"
- 3.50"
- 3.50"
Truck
Radiators
Kenworth
- Kenworth
- N/A
Kenworth Radiator
Fits T400B/T450B/T600/T800
*Available only in Solder On Tanks*
CORE DIMENSIONS
- 27.43"
- 2.00"
- 2.50" Top Left
- 2.50" Bottom Right
Truck
GMC
- GMC
- KODIAK,TOPKICK
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
CORE DIMENSIONS
- 26.25"
- 1.75"
- N/A
- N/A
Truck
Dodge
- Dodge
- Dodge w/ 5.9L Cummins,Dodge w/ 6.7L Cummins
Dodge Charge Air Cooler
2003 – 2007 5.9L Cummings
2007 – 2008 6.7L Cummings
CORE DIMENSIONS
- 24.68"
- 2.20"
- 3.00"
- 3.00"
Truck
Radiators
Western Star
- Western Star
- 4900 Series
2001-2007 Western Star 4900 WA-WB Models
CORE DIMENSIONS
- 34.37"
- 2.00"
- 2.50" Top Right
- 2.50" Bottom Right




Product Comment
International Radiator
Fits 1979 – 1985 7400 – 7900 Series
OEM # 232123 is a 3 Row Replacement