Mack Charge Air Cooler
M.H. Model Cab Over RW Model 1985 – 1988 with E6, E7, and E9 Engines Mack Superliner with O” Ring Connections
“””
Mack Charge Air Cooler
M.H. Model Cab Over RW Model 1985 – 1988 with E6, E7, and E9 Engines Mack Superliner with O” Ring Connections
“””
| Model | Cab Over, MH Model, RW Model |
|---|---|
| Year-from | 1985 |
| Year-to | 1988 |
| Product-oem | 1030006, 1030008, 204SX217, 204SX273, 222068, 3MD16M, 3MD16N, 3MD528M, 3MD534M, 3MD55AM, 441158, 441159, 464120-0011, 4641200011, 46412011, BTC-1113, BTC1113, C-MK14D, CAC113, CB-MK14D, CBMK14D, CMK14D, FA9651, FLX010416, MAC17304, MADAC-14D, MADAC14D, PC2913, SRMMAC14D |
| Height | 28.34" |
| Width | 25.19" |
| Depth | 3.00" |
| Inlet | 4.00" |
| Outlet | 4.00" |
| Make | Mack |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
1992 – 1993 Dodge with 5.9L Cummins
RECORE ONLY
Truck
GMC
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
Truck
Radiators
International
2008-2010 International PayStar 5000 Series
Truck
Crane Carrier
Various Oshkosh & Advanced Mixers Charge Air Cooler
**Available Re-core Only**
Truck
Surge Tanks
International
Truck
Ford
Ford Charge Air CoolerFord L9000 Day Cab up to 1994
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
FLD 112, 120 (under 425HP)
CAC-FL5A
Condenser-40613
Truck
Radiators
Volvo
1990 Volvo W Series (WAH, WCA, WG, WH & WIA)Low Flow Radiator
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
Mack Charge Air Cooler
M.H. Model Cab Over RW Model 1985 – 1988 with E6, E7, and E9 Engines Mack Superliner with O” Ring Connections
“””