1994-1999 International Eagle 9300
Product OEM
| Model | 4300 Series, 9400 Series, 9300 Series, 9600 Series |
|---|---|
| Year-from | 1996 |
| Year-to | 2003 |
| Product-oem | 17V9783, 1E3699, 1S3699, 2017955-C91, 2017955C91, 2017963-C1, 2017963C1, 222054, 2509894C91, 2509896C1, 25134, 3E7745, 3E8252, 4401-3506, 44013506, 441193, 7E608, 85103375, BTC-1134C, BTC1134C, C-NV9E, CAC134C, CB-NV9E, CBNV9E, CNV9E, FLX010716, HDH010227, IE 3699, IE 7745, IHDAC-9E, IHDAC9E, INDAC-9E, INDAC9E, INT015, NAV16413, NVS10-2, NVS102, RHT-030, RHT030 |
| Height | 37.37" |
| Width | 24.93" |
| Depth | 1.62" |
| Inlet | 4.00" |
| Outlet | 4.00" |
| Make | International |
- Truck
- International
- 9600 Series,4300 Series,9300 Series,9400 Series
- 37.37"
- 24.93"
- 1.62"
- 4.00"
- 4.00"
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Radiators
Osh Kosh
- Osh Kosh
- N/A
Osh Kosh Radiator
Fits Safari Motorhomes
CORE DIMENSIONS
- 26.12"
- 2.25"
- N/A
- N/A
Truck
GMC
- GMC
- TOPKICK,KODIAK
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
CORE DIMENSIONS
- 26.30"
- 1.75"
- 3.50"
- 3.00"
Truck
Radiators
Kenworth
- Kenworth
- C500B
CORE DIMENSIONS
- 41.25"
- 3.37"
- N/A
- N/A
Truck
Radiators
Volvo
- Volvo
- WG
1990 Volvo W Series (WAH, WCA, WG, WH & WIA)Low Flow Radiator
CORE DIMENSIONS
- 26.06"
- 2.00"
- N/A
- N/A
Truck
Ford
- Ford
- L Series
1992-1993 Ford AeroMax-Louisville 9000 Series
With Condenser & Oil Cooler Mounts
CORE DIMENSIONS
- 26.87"
- 1.50"
- N/A
- N/A
Truck
Radiators
Freightliner
- Freightliner
- FLD112,FLD106
Freightliner Radiator
FLD 112, 120 (under 425HP)
CAC-FL5A
Condenser-40613
CORE DIMENSIONS
- 27.50"
- 2.25"
- 2.50" Upper Left
- 2.50" Lower Right
Truck
GMC
- GMC
- KODIAK,TOPKICK
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
CORE DIMENSIONS
- 26.25"
- 1.75"
- N/A
- N/A
Truck
Ford
- Ford
- L Series
1990-1994 Ford Louisville 7000-8500
CORE DIMENSIONS
- 26.87"
- 1.50"
- N/A
- N/A




Product Comment
1994-1999 International Eagle 9300