International Radiator
Fits 1994 – 2002 4700 – 4900 Series
18.00″ Oil Cooler Fan Side
** If PTO needed, use IN 8188 OC **
International Radiator
Fits 1994 – 2002 4700 – 4900 Series
18.00″ Oil Cooler Fan Side
** If PTO needed, use IN 8188 OC **
| Model | 4700 Series, 4800 Series, 4900 Series |
|---|---|
| Year-from | 1994 |
| Year-to | 2005 |
| Product-oem | 1001995S, 12332S, 2000985C92, 2000985C93, 2000986C91, 2000986C93, 2006-3524, 20063524, 2025821C91, 238559, 238560, 2400368, 558559, 6400-54, 640054, 6454, CAVTU-3975-4, FLX000739, HDC010231, HDC010588, INT54, S6454, SRM2847N |
| Height | 29.75" |
| Width | 26.00" |
| Depth | 2.25" |
| Inlet | 2.50" Top Center |
| Outlet | 2.50" Bottom Right |
| Make | International |
| Product Type | Radiators |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Radiators
International
2008-2010 International PayStar 5000 Series
Truck
Freightliner
Freightliner Charge Air Cooler
ALF385A
Available in Recore Only
Truck
Radiators
Kenworth
Kenworth Radiator
Fits T400B/T450B/T600/T800
*Available only in Solder On Tanks*
Truck
Ford
Ford Charge Air CoolerFord L9000 Day Cab up to 1994
Truck
Radiators
International
International Radiator
Fits 1993 – 1996 4100 – 4400/7300 – 7700 Series
Truck
Radiators
International
1994-2002 International 4700-4800-4900 Half Core. (Side By Side)
2001-2004 International CE Bus
Oil Cooler on Grill Side
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
FLD 112, 120 (under 425HP)
CAC-FL5A
Condenser-40613
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
2001 Sterling Acterra
Freightliner School Bus Chassis
18.00″ Oil Cooler
Must re-use O.E. brackets
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
International Radiator
Fits 1994 – 2002 4700 – 4900 Series
18.00″ Oil Cooler Fan Side
** If PTO needed, use IN 8188 OC **