Caterpillar Radiator
D-8
Product OEM
| Year-from | 1970 |
|---|---|
| Year-to | 1970 |
| Product-oem | 3MF5490M |
| Height | 44.25" |
| Width | 45.00" |
| Depth | 4.19" |
| Inlet | 2.50" Top Right |
| Make | Caterpillar |
| Product Type | Radiators |
- Lift Trucks & Equipment
- Radiators
- Caterpillar
- N/A
- 44.25"
- 45.00"
- 4.19"
- 2.50" Top Right
- N/A
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Lift Trucks & Equipment
Radiator Tanks And Parts
Caterpillar
- Caterpillar
- N/A
2 bolt on flanges
Each 3.00 diameter
1 – 1/4″ NPT fitting in center
“””
CORE DIMENSIONS
- N/A
- N/A
- N/A
- N/A
Lift Trucks & Equipment
Radiators
Bobcat
- Bobcat
- N/A
Bobcat Radiator
Fits 642, 642B, 643, 722, 742, 742B, & 743 Models
CORE DIMENSIONS
- 11.25"
- 2.8125"
- 1.25"
- 1.25"
Lift Trucks & Equipment
Radiators
Nissan
- Nissan
- N/A
Nissan Forklift Radiator
10.00 Oil Cooler
CORE DIMENSIONS
- 23.00"
- 2.62"
- 1.75" Top Right
- 1.75" Bottom Right
Lift Trucks & Equipment
Radiators
YALE
- YALE
- N/A
Yale Forklift Radiator
OIL COOLER
CORE DIMENSIONS
- 19.25"
- 2.62"
- 1.37" Upper Right
- 1.37" Lower Left
Lift Trucks & Equipment
Radiators
Nissan
- Nissan
- N/A
Nissan Forklift Radiator
10.00″ Oil Cooler
CORE DIMENSIONS
- 19.77"
- 2.37"
- N/A
- N/A
Lift Trucks & Equipment
Radiators
Toyota
- Toyota
- N/A
Toyota Forklift Radiator
F7 SERIES
10.75″ Oil Cooler
CORE DIMENSIONS
- 17.62"
- 2.37"
- N/A
- N/A
Lift Trucks & Equipment
Radiators
Bobcat
- Bobcat
- N/A
Bobcat Radiator
Fits 645, 743, 743B & 743DS Models
CORE DIMENSIONS
- 11.37"
- 2.75"
- 4.00"
- 4.00" 1.25" 1.25"
Lift Trucks & Equipment
Radiators
Nissan
- Nissan
- N/A
Nissan Forklift Radiator
10.00 Oil Cooler
“
CORE DIMENSIONS
- 19.25"
- 2.00"
- 4.00"
- 4.00" 1.31" Top Right 1.31" Bottom Left




Product Comment
Caterpillar Radiator
D-8