Caterpillar Radiator
Product OEM
| Year-from | 1970 |
|---|---|
| Year-to | 1970 |
| Product-oem | S8124, W3708 |
| Height | 42.81" |
| Width | 24.37" |
| Depth | 4.06" |
| Inlet | 4.00" |
| Outlet | 4.00" 2.50" Top Right 2.50 Bottom Right |
| Make | Caterpillar |
| Product Type | Radiators |
- Lift Trucks & Equipment
- Radiators
- Caterpillar
- N/A
- 42.81"
- 24.37"
- 4.06"
- 4.00"
- 4.00" 2.50" Top Right 2.50 Bottom Right
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Lift Trucks & Equipment
Radiator Tanks And Parts
Caterpillar
- Caterpillar
- N/A
2 bolt on flanges
Each 3.00 diameter
1 – 1/4″ NPT fitting in center
“””
CORE DIMENSIONS
- N/A
- N/A
- N/A
- N/A
Lift Trucks & Equipment
Radiators
Toyota
- Toyota
- N/A
Toyota Forklift Radiator
CORE DIMENSIONS
- 18.25"
- 2.00"
- N/A
- N/A
Lift Trucks & Equipment
Radiators
Bobcat
- Bobcat
- N/A
Bobcat Radiator
Fits 443, 443B, 453C, 453D, 453F, 463, 543, 543B, 553, 553C, 553G, & 553F Models
CORE DIMENSIONS
- 9.37"
- 2.62"
- 4.00"
- 4.00" 1.00" 1.00"
Lift Trucks & Equipment
Radiators
Nissan
- Nissan
- N/A
Nissan Forklift Radiator
10.00 Oil Cooler
CORE DIMENSIONS
- 23.00"
- 2.62"
- 1.75" Top Right
- 1.75" Bottom Right
Lift Trucks & Equipment
Radiators
Toyota
- Toyota
- N/A
Toyota Forklift Radiator
F7 SERIES
10.75″ Oil Cooler
CORE DIMENSIONS
- 17.62"
- 2.37"
- N/A
- N/A
Lift Trucks & Equipment
Radiators
Toyota
- Toyota
- N/A
Toyota Forklift Radiator
CORE DIMENSIONS
- 17.50"
- 2.00"
- N/A
- N/A
Lift Trucks & Equipment
Radiator Tanks And Parts
Caterpillar
- Caterpillar
- N/A
12.00 channel
Rails are not interchangeable
“
CORE DIMENSIONS
- N/A
- N/A
- N/A
- N/A
Lift Trucks & Equipment
Radiator Tanks And Parts
Caterpillar
- Caterpillar
- N/A
1 mounting flange
2 brackets
CORE DIMENSIONS
- N/A
- N/A
- N/A
- N/A




Product Comment
Caterpillar Radiator