1995-1999 Ford F600,F700 & F800
Product OEM
| Model | B Series, F Series |
|---|---|
| Year-from | 1991 |
| Year-to | 1999 |
| Product-oem | 1040111, 1AH00045S, 239487, 437154, 5700-01BT, 570001BT, 5701, F5HT8005CA, F5HZ-8005HA, F5HZ8005HA, F6HZ-8005CA, F6HZ8005CA, F7HZ-8005CA, F7HZ-8005HA, F7HZ8005CA, F7HZ8005HA, FLX000128, FOR81, HDC010305, S5701, S5701F, SRK7154 |
| Height | 26.87" |
| Width | 28.25" |
| Depth | 2.00" |
| Inlet | 2.00" Top Right |
| Outlet | 2.00" Bottom Right |
| Make | Ford |
| Product Type | Radiators |
- Truck
- Radiators
- Ford
- B Series,F Series
- 26.87"
- 28.25"
- 2.00"
- 2.00" Top Right
- 2.00" Bottom Right
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Dodge
- Dodge
- 35,002,500
Dodge Charge Air Cooler
1994 – 2004 Dodge Ram 2500/3500 Available in Powermax
CORE DIMENSIONS
- 15.51"
- 2.25"
- 3.75"
- 3.75"
Truck
GMC
- GMC
- TOPKICK,KODIAK
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
CORE DIMENSIONS
- 26.30"
- 1.75"
- 3.50"
- 3.00"
Truck
Surge Tanks
International
- International
- N/A
CORE DIMENSIONS
- N/A
- N/A
- N/A
- N/A
Truck
Radiators
Osh Kosh
- Osh Kosh
- N/A
Osh Kosh Radiator
Fits Safari Motorhomes
CORE DIMENSIONS
- 26.12"
- 2.25"
- N/A
- N/A
Truck
Radiators
Freightliner
- Freightliner
- FL80,FL90,FL50,FL60,FL70,MB70
Freightliner Radiator
2001 Sterling Acterra
Freightliner School Bus Chassis
18.00″ Oil Cooler
Must re-use O.E. brackets
CORE DIMENSIONS
- 24.50"
- 2.12"
- 2.00" Top Left
- 2.00" Bottom Right
Truck
Ford
- Ford
- L Series
1990-1994 Ford Louisville 7000-8500
CORE DIMENSIONS
- 26.87"
- 1.50"
- N/A
- N/A
Truck
Dodge
- Dodge
- Dodge w/ 5.9L Cummins,Dodge w/ 6.7L Cummins
Dodge Charge Air Cooler
2003 – 2007 5.9L Cummings
2007 – 2008 6.7L Cummings
CORE DIMENSIONS
- 24.68"
- 2.20"
- 3.00"
- 3.00"
Truck
Radiators
Freightliner
- Freightliner
- FL80,FL90,FL50,FL60,FL70,MB70
Freightliner Radiator
Fits FL50 – 90 Series
PTO crank box
18.00 Oil Cooler
“
CORE DIMENSIONS
- 24.50"
- 2.12"
- 2.00" Top Left
- 2.25" Bottom Right




Product Comment
1995-1999 Ford F600,F700 & F800