1995-1999 Ford F600,F700 & F800
Product OEM
| Model | B Series, F Series |
|---|---|
| Year-from | 1991 |
| Year-to | 1999 |
| Product-oem | 0437188S, 08.133.1F, 081331F, 239427, 2400040, 437188, 437188S, 5700-05, 5700-05BT, 570005, 570005BT, 5705, F5HZ-8005KA, F5HZ8005KA, F6HZ-8005EA, F6HZ8005EA, F7HZ-8005KA, F7HZ8005KA, FLX000154, FOR85, S5705, SRK7188 |
| Height | 21.75" |
| Width | 28.25" |
| Depth | 2.00" |
| Inlet | 2.00" Top Right |
| Outlet | 2.00" Bottom Right |
| Make | Ford |
| Product Type | Radiators |
- Truck
- Radiators
- Ford
- F Series,B Series
- 21.75"
- 28.25"
- 2.00"
- 2.00" Top Right
- 2.00" Bottom Right
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Radiators
Mack
- Mack
- MS Model,MIDLINER,CS300
Mack Radiator
Fits 1995 – 2001Mack Midliner
*Available in Solder On Only*
CORE DIMENSIONS
- 22.375"
- 2"
- 4.00"
- 4.00"
Truck
Radiators
Volvo
- Volvo
- VNL,VN
2008-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
With Framework
With Oil Cooler
CORE DIMENSIONS
- 35.37"
- 2.00"
- 2.50" Top Left
- 2.50" Bottom Right
Truck
Radiators
Kenworth
- Kenworth
- C500B
CORE DIMENSIONS
- 41.25"
- 3.37"
- N/A
- N/A
Truck
Ford
- Ford
- L Series,Day Cab
Ford Charge Air CoolerFord L9000 Day Cab up to 1994
CORE DIMENSIONS
- 26.87"
- 1.62"
- 3.50"
- 3.50"
Truck
Radiators
Osh Kosh
- Osh Kosh
- N/A
Osh Kosh Radiator
Fits Safari Motorhomes
CORE DIMENSIONS
- 26.12"
- 2.25"
- N/A
- N/A
Truck
Ford
- Ford
- L Series
1992-1993 Ford AeroMax-Louisville 9000 Series
With Condenser & Oil Cooler Mounts
CORE DIMENSIONS
- 26.87"
- 1.50"
- N/A
- N/A
Truck
Radiators
Freightliner
- Freightliner
- FL80,FL90,FL50,FL60,FL70,MB70
Freightliner Radiator
Fits FL50 – 90 Series
PTO crank box
18.00 Oil Cooler
“
CORE DIMENSIONS
- 24.50"
- 2.12"
- 2.00" Top Left
- 2.25" Bottom Right
Truck
Radiators
International
- International
- 3600 Series,3000 Series,3800 Series
1994-2002 International 4700-4800-4900 Half Core. (Side By Side)
2001-2004 International CE Bus
Oil Cooler on Grill Side
CORE DIMENSIONS
- 12.125"
- 2.00"
- 2.50" Top Center
- 2.25" Bottom Left



Product Comment
1995-1999 Ford F600,F700 & F800