1990-1994 Ford F600, F700 & F800
Product OEM
| Model | B Series, F Series |
|---|---|
| Year-from | 1991 |
| Year-to | 1999 |
| Product-oem | 0437133S, 2002-1508, 20021508, 21508, 239431, 437133, 437133S, 5600-08, 5600-08ST, 560008, 560008ST, 5608, 7133, BT-7133, BT7133, F0HT8005CA, F2HZ-8005A, F2HZ8005A, FLX000121, FOHT8005CA, FOR68, HDC010058, REA42-10238, REA4210238, S5608, SRK7133 |
| Height | 21.37" |
| Width | 28.50" |
| Depth | 2.00" |
| Inlet | 2.00" Top Right |
| Outlet | 2.00" Bottom Left |
| Make | Ford |
| Product Type | Radiators |
- Truck
- Radiators
- Ford
- B Series,F Series
- 21.37"
- 28.50"
- 2.00"
- 2.00" Top Right
- 2.00" Bottom Left
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Radiators
Freightliner
- Freightliner
- FLD112,FLD106
Freightliner Radiator
FLD 112, 120 (under 425HP)
CAC-FL5A
Condenser-40613
CORE DIMENSIONS
- 27.50"
- 2.25"
- 2.50" Upper Left
- 2.50" Lower Right
Truck
GMC
- GMC
- KODIAK,TOPKICK
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
CORE DIMENSIONS
- 26.25"
- 1.75"
- N/A
- N/A
Truck
Radiators
Kenworth
- Kenworth
- N/A
Kenworth Radiator
Fits T400B/T450B/T600/T800
*Available only in Solder On Tanks*
CORE DIMENSIONS
- 27.43"
- 2.00"
- 2.50" Top Left
- 2.50" Bottom Right
Truck
Dodge
- Dodge
- Dodge w/ 5.9L Cummins,Dodge w/ 6.7L Cummins
Dodge Charge Air Cooler
2003 – 2007 5.9L Cummings
2007 – 2008 6.7L Cummings
CORE DIMENSIONS
- 24.68"
- 2.20"
- 3.00"
- 3.00"
Truck
Surge Tanks
International
- International
- N/A
CORE DIMENSIONS
- N/A
- N/A
- N/A
- N/A
Truck
Radiators
Western Star
- Western Star
- 4900 Series
2001-2007 Western Star 4900 WA-WB Models
CORE DIMENSIONS
- 34.37"
- 2.00"
- 2.50" Top Right
- 2.50" Bottom Right
Truck
Radiators
International
- International
- 8100 Series
International Radiator
Fits 1990 – 1992 8100 Series
with Cummins Low Flow Engine Cooling System
Must re-use O.E. Frame Brackets
O.E. Frame Must Solder Back On
*Available in Solder on Not Bolt on*
CORE DIMENSIONS
- 26.31"
- 2.25"
- 4.00"
- 4.00" 1.00" Bottom Right 1.25" Bottom Left
Truck
Ford
- Ford
- L Series
1990-1994 Ford Louisville 7000-8500
CORE DIMENSIONS
- 26.87"
- 1.50"
- N/A
- N/A



Product Comment
1990-1994 Ford F600, F700 & F800