Ford/Sterling Radiator Fits 1988 – 1998 L, LN, LTL, CL Series
*Same as FD31 but outlet is 6.00 from the bottom instead of 5.50″*
“””
Ford/Sterling Radiator Fits 1988 – 1998 L, LN, LTL, CL Series
*Same as FD31 but outlet is 6.00 from the bottom instead of 5.50″*
“””
| Model | L Series |
|---|---|
| Year-from | 1988 |
| Year-to | 1998 |
| Product-oem | 3MF5490M |
| Height | 37.37" |
| Width | 28.00" |
| Depth | 2.00" |
| Inlet | 2.50" Upper Left |
| Outlet | 2.50" Lower Right |
| Make | Ford |
| Product Type | Radiators |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Crane Carrier
Various Oshkosh & Advanced Mixers Charge Air Cooler
**Available Re-core Only**
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
1994 – 2004 Dodge Ram 2500/3500 Available in Powermax
Truck
Radiators
Western Star
2001-2007 Western Star 4900 WA-WB Models
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
2001 Sterling Acterra
Freightliner School Bus Chassis
18.00″ Oil Cooler
Must re-use O.E. brackets
Truck
Radiators
International
International Radiator
Fits 1993 – 1996 4100 – 4400/7300 – 7700 Series
Truck
GMC
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
Truck
Radiators
International
International Radiator
Fits 1990 – 1992 8100 Series
with Cummins Low Flow Engine Cooling System
Must re-use O.E. Frame Brackets
O.E. Frame Must Solder Back On
*Available in Solder on Not Bolt on*
Truck
Radiators
Volvo
1990 Volvo W Series (WAH, WCA, WG, WH & WIA)Low Flow Radiator
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
Ford/Sterling Radiator Fits 1988 – 1998 L, LN, LTL, CL Series
*Same as FD31 but outlet is 6.00 from the bottom instead of 5.50″*
“””