Ford Charge Air Cooler
* Available Customer Recore Only *
Ford Charge Air Cooler
* Available Customer Recore Only *
| Year-from | 1970 |
|---|---|
| Year-to | 1970 |
| Product-oem | 1030088, A05-17766-000, A0517766000, FODAC-25I, FODAC25I, FOR19023, VAB1030088 |
| Height | 27.00" |
| Width | 24.00" |
| Depth | 2.00" |
| Inlet | 3.50" |
| Outlet | 3.00" |
| Make | Ford |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Volvo
2006-2010 Volvo VT Series
2007-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
2009-2014 Mack TD713 Titan Series
Truck
Ford
1990-1994 Ford Louisville 7000-8500
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
1994 – 2004 Dodge Ram 2500/3500 Available in Powermax
Truck
GMC
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
Truck
Radiators
Volvo
2008-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
With Framework
With Oil Cooler
Truck
Radiators
Kenworth
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
FLD 112, 120 (under 425HP)
CAC-FL5A
Condenser-40613
Truck
Radiators
Mack
Mack Radiator
Fits 1995 – 2001Mack Midliner
*Available in Solder On Only*
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
Ford Charge Air Cooler
* Available Customer Recore Only *