1997-1998 Ford AeroMax – Louisville 9000 Series
1999-2004 Sterling A – L Line 9000 Series Y Model
1997-1998 Ford AeroMax – Louisville 9000 Series
1999-2004 Sterling A – L Line 9000 Series Y Model
| Model | A Series, Aeromax, L Series |
|---|---|
| Year-from | 1996 |
| Year-to | 2004 |
| Product-oem | 1003299, 1003354, 1003519, 1003540, 1030098, 1030128, 1030227, 1040002, 1040003, 1040111, 1040138, 1040142, 1050035, 1050052, 1101897, 1101967, 1102059, 1102221, 1102222, 11C-8906ST, 11C8906ST, 1220403, 1220404, 2001-1518, 20011518, 239488, 2400191, 2400691, 437160S, 46127, 9000-14ST, 900014ST, 98051101, 98051901, 98101301, BAB4147, BT-7160, BT7160, F6HT8009EE, F6HT8009KE, F6HZ-8005MA, F6HZ-8005NA, F6HZ8005MA, F6HZ8005NA, F6HZ8020EA, F8HT8009ACA, F8HT8009G, F8HT8009GA, F8HT8009JA, FLX000131, FOR14, HDC010018, RC2372, S9014, S9014PA, SRK7160, VAB1101967, VAB1102221, VAB1102222, VAL1040142, VAL1102059, VAL1102222, VAL1220403, VAL1220404 |
| Height | 37.37" |
| Width | 28.12" |
| Depth | 2.00" |
| Inlet | 2.50" Upper Left |
| Outlet | 2.50" Lower Right |
| Make | Ford |
| Product Type | Radiators |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
2001 Sterling Acterra
Freightliner School Bus Chassis
18.00″ Oil Cooler
Must re-use O.E. brackets
Truck
Radiators
International
1994-2002 International 4700-4800-4900 Half Core. (Side By Side)
2001-2004 International CE Bus
Oil Cooler on Grill Side
Truck
Radiators
Osh Kosh
Osh Kosh Radiator
Fits Safari Motorhomes
Truck
Ford
1990-1994 Ford Louisville 7000-8500
Truck
Volvo
2006-2010 Volvo VT Series
2007-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
2009-2014 Mack TD713 Titan Series
Truck
Ford
Ford Charge Air CoolerFord L9000 Day Cab up to 1994
Truck
Radiators
Western Star
2001-2007 Western Star 4900 WA-WB Models
Truck
Radiators
Volvo
1990 Volvo W Series (WAH, WCA, WG, WH & WIA)Low Flow Radiator
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
1997-1998 Ford AeroMax – Louisville 9000 Series
1999-2004 Sterling A – L Line 9000 Series Y Model