1990-1997 Ford Cargo Cabover
1998-2007 Freightliner Cargo
FC70-FC80 F Model With Oil Cooler
Use OEM frame brackets
• The frame work does not bolt to the tank, MUST SOLDER
1990-1997 Ford Cargo Cabover
1998-2007 Freightliner Cargo
FC70-FC80 F Model With Oil Cooler
Use OEM frame brackets
• The frame work does not bolt to the tank, MUST SOLDER
| Model | C Series |
|---|---|
| Year-from | 1993 |
| Year-to | 1999 |
| Product-oem | 1003311, 1003338, 1102145, 11C-9702S, 11C9702S, 239346, 437204S, 9000-20ST, 900020ST, 9020, 99011101, F3HZ-8005Y, F3HZ8005Y, F4HT-8009YA, F4HT8009YA, FLX000141, FOR20, S9020, SRK7204 |
| Height | 29.31" |
| Width | 25.18" |
| Depth | 2.00" |
| Inlet | 2.00" Top Left |
| Outlet | 2.00" Bottom Right |
| Make | Ford |
| Product Type | Radiators |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Radiators
Mack
1995-2001 Mack Midliner
Truck
Radiators
Western Star
2001-2007 Western Star 4900 WA-WB Models
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
FLD 112, 120 (under 425HP)
CAC-FL5A
Condenser-40613
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
1992 – 1993 Dodge with 5.9L Cummins
RECORE ONLY
Truck
Radiators
Volvo
2008-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
With Framework
With Oil Cooler
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
1994 – 2004 Dodge Ram 2500/3500 Available in Powermax
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
Fits FL50 – 90 Series
PTO crank box
18.00 Oil Cooler
“
Truck
Radiators
Kenworth
Kenworth Radiator
Fits T400B/T450B/T600/T800
*Available only in Solder On Tanks*
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
1990-1997 Ford Cargo Cabover
1998-2007 Freightliner Cargo
FC70-FC80 F Model With Oil Cooler
Use OEM frame brackets
• The frame work does not bolt to the tank, MUST SOLDER