2003-2007 Freightliner M2 106
2004-2006 Thomas Built Bus SAF-T-LINER Rear Engine
Must Verify Measurements and Mounting
2003-2007 Freightliner M2 106
2004-2006 Thomas Built Bus SAF-T-LINER Rear Engine
Must Verify Measurements and Mounting
| Model | Sterling, Acterra |
|---|---|
| Year-from | 2006 |
| Year-to | 2011 |
| Product-oem | 2638, 80296, B6740, BHT80296, BHTB6740, BHTD3032, D3032, E2638, HDH010535, X-FL3D, XFL3D |
| Height | 27.75" |
| Width | 14.00" |
| Depth | 2.00" |
| Inlet | 3.50" |
| Outlet | 3.5" |
| Make | Freightliner |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
1992 – 1993 Dodge with 5.9L Cummins
RECORE ONLY
Truck
Radiators
GMC
GMC Radiator
1997 – 1998 Kodiak
7.00c.l.- 6 plate oil cooler in left tank
cross flow radiator
Metal Tanks
“
Truck
Ford
Ford Charge Air CoolerFord L9000 Day Cab up to 1994
Truck
Radiators
Mack
Mack Radiator
Fits 1995 – 2001Mack Midliner
*Available in Solder On Only*
Truck
Surge Tanks
International
Truck
Radiators
Kenworth
Kenworth Radiator
Fits T400B/T450B/T600/T800
*Available only in Solder On Tanks*
Truck
Radiators
International
2008-2010 International PayStar 5000 Series
Truck
Radiators
Mack
1995-2001 Mack Midliner
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
2003-2007 Freightliner M2 106
2004-2006 Thomas Built Bus SAF-T-LINER Rear Engine
Must Verify Measurements and Mounting