2003-2007 Freightliner M2 106
2005-2007 Sterling Acterra Q Model
2003-2007 Freightliner M2 106
2005-2007 Sterling Acterra Q Model
| Model | M2 |
|---|---|
| Year-from | 2009 |
| Year-to | 2009 |
| Product-oem | BHTD6168, BHTF2078, D6168, F2078, RHT-080, RHT080 |
| Height | 26.25" |
| Width | 27.25" |
| Depth | 2.50" |
| Inlet | 4.50" |
| Outlet | 4.00" 3.50" |
| Make | Freightliner |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Radiators
Volvo
1990 Volvo W Series (WAH, WCA, WG, WH & WIA)Low Flow Radiator
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
2003 – 2007 5.9L Cummings
2007 – 2008 6.7L Cummings
Truck
Volvo
2006-2010 Volvo VT Series
2007-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
2009-2014 Mack TD713 Titan Series
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
FLD 112, 120 (under 425HP)
CAC-FL5A
Condenser-40613
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
2001 Sterling Acterra
Freightliner School Bus Chassis
18.00″ Oil Cooler
Must re-use O.E. brackets
Truck
Ford
Ford Charge Air CoolerFord L9000 Day Cab up to 1994
Truck
Crane Carrier
Various Oshkosh & Advanced Mixers Charge Air Cooler
**Available Re-core Only**
Truck
Radiators
International
International Radiator
Fits 1990 – 1992 8100 Series
with Cummins Low Flow Engine Cooling System
Must re-use O.E. Frame Brackets
O.E. Frame Must Solder Back On
*Available in Solder on Not Bolt on*
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
2003-2007 Freightliner M2 106
2005-2007 Sterling Acterra Q Model