Freightliner Radiator
Fits 2003 – 2004 MT45, MT55, MB55 Step Van
18.00″ Oil Cooler
Frame Work Included
*MUST VERIFY IF MOUNTING BRACKET IS ON FAN SIDE*
*IF FLUSH GRILL SIDE USE PART NUMBER FR79OC*
Freightliner Radiator
Fits 2003 – 2004 MT45, MT55, MB55 Step Van
18.00″ Oil Cooler
Frame Work Included
*MUST VERIFY IF MOUNTING BRACKET IS ON FAN SIDE*
*IF FLUSH GRILL SIDE USE PART NUMBER FR79OC*
| Model | M2 |
|---|---|
| Year-from | 2003 |
| Year-to | 2007 |
| Product-oem | 1003597, 1003599, 1003666, 1003669, 1003749, 1102254, 2001-1720, 20011720, 239377, 239382, 437451S, 8000-27, 8000-27WF, 800027, 800027WF, 8027, FR42OCWF, HDC010353, S8027F, S8027PA, VAB1003597, VAB1003599, VAB1003666, vab1003669, VAB1003749, VAB1050182, VAB1102254 |
| Height | 27.37" |
| Width | 24.96" |
| Depth | 2.06" |
| Inlet | 2.00" Top Left |
| Outlet | 2.00" Bottom Right |
| Make | Freightliner |
| Product Type | Powercool |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
GMC
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
Fits FL50 – 90 Series
PTO crank box
18.00 Oil Cooler
“
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
2003 – 2007 5.9L Cummings
2007 – 2008 6.7L Cummings
Truck
Radiators
International
1994-2002 International 4700-4800-4900 Half Core. (Side By Side)
2001-2004 International CE Bus
Oil Cooler on Grill Side
Truck
Radiators
Volvo
2008-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
With Framework
With Oil Cooler
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
FLD 112, 120 (under 425HP)
CAC-FL5A
Condenser-40613
Truck
Crane Carrier
Various Oshkosh & Advanced Mixers Charge Air Cooler
**Available Re-core Only**
Truck
Radiators
Western Star
2001-2007 Western Star 4900 WA-WB Models
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
Freightliner Radiator
Fits 2003 – 2004 MT45, MT55, MB55 Step Van
18.00″ Oil Cooler
Frame Work Included
*MUST VERIFY IF MOUNTING BRACKET IS ON FAN SIDE*
*IF FLUSH GRILL SIDE USE PART NUMBER FR79OC*