International Radiator
Fits 1984 – 1992 3800/ 4700 – 4900 Series
18.00 Oil Cooler on Grill Side
Product OEM
| Model | 3800 Series, 4700 Series, 4800 Series, 4900 Series |
|---|---|
| Year-from | 1984 |
| Year-to | 1992 |
| Product-oem | 101002, 1697175C1, 1A16728G, 1A16730G, 2006-3512, 20063512, 2018487C91, 2018487C92, 2022892C91, 2022892C92, 2023280C92, 238522, 3A44641, 3A44672G, 3A48125D2, 6400-62, 640062, INT71 |
| Height | 30.50" |
| Width | 12.25" |
| Depth | 2.00" |
| Inlet | 2.50" Top Center |
| Outlet | 2.25" Bottom Left |
| Make | International |
| Product Type | Radiators |
- Truck
- Radiators
- International
- 4900 Series,4800 Series,4700 Series,3800 Series
- 30.50"
- 12.25"
- 2.00"
- 2.50" Top Center
- 2.25" Bottom Left
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Radiators
Osh Kosh
- Osh Kosh
- N/A
Osh Kosh Radiator
Fits Safari Motorhomes
CORE DIMENSIONS
- 26.12"
- 2.25"
- N/A
- N/A
Truck
GMC
- GMC
- KODIAK,TOPKICK
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
CORE DIMENSIONS
- 26.25"
- 1.75"
- N/A
- N/A
Truck
Radiators
Western Star
- Western Star
- 4900 Series
2001-2007 Western Star 4900 WA-WB Models
CORE DIMENSIONS
- 34.37"
- 2.00"
- 2.50" Top Right
- 2.50" Bottom Right
Truck
Radiators
Volvo
- Volvo
- WG
1990 Volvo W Series (WAH, WCA, WG, WH & WIA)Low Flow Radiator
CORE DIMENSIONS
- 26.06"
- 2.00"
- N/A
- N/A
Truck
Dodge
- Dodge
- 35,002,500
Dodge Charge Air Cooler
1994 – 2004 Dodge Ram 2500/3500 Available in Powermax
CORE DIMENSIONS
- 15.51"
- 2.25"
- 3.75"
- 3.75"
Truck
Radiators
GMC
- GMC
- C7000,C6000,C5500,C70,C60
GMC Radiator
1997 – 1998 Kodiak
7.00c.l.- 6 plate oil cooler in left tank
cross flow radiator
Metal Tanks
“
CORE DIMENSIONS
- 25.37"
- 1.37"
- N/A
- N/A
Truck
Freightliner
- Freightliner
- N/A
Freightliner Charge Air Cooler
ALF385A
Available in Recore Only
CORE DIMENSIONS
- 23.37"
- 2.75"
- 3.93" Flange
- 3.93" Flange
Truck
Radiators
Volvo
- Volvo
- VNL,VN
2008-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
With Framework
With Oil Cooler
CORE DIMENSIONS
- 35.37"
- 2.00"
- 2.50" Top Left
- 2.50" Bottom Right




Product Comment
International Radiator
Fits 1984 – 1992 3800/ 4700 – 4900 Series
18.00 Oil Cooler on Grill Side