Kenworth1997-2007 Kenworth T2000
Replaces the original unit that was all aluminum.
Kenworth1997-2007 Kenworth T2000
Replaces the original unit that was all aluminum.
| Model | T2000 |
|---|---|
| Year-from | 1997 |
| Year-to | 2007 |
| Product-oem | 2001-2502, 20012502, 239302, 2400530, 437276S, 487-118-0009, 4870180009, 4870810009, 4870815008ASS, 4870825006, 4871180009, 5105A002, 650005A, 7006385001, 7006385002, 7006395001, 7006435002, 7006435004, FLX000308, HDC010220, KEN05A, KW5105A002, RC2362, SRK7179-A, ST2000B |
| Height | 38.00" |
| Width | 34.12" |
| Depth | 2.00" |
| Inlet | 2.50" Upper Left |
| Outlet | 2.50" Lower Right |
| Make | Kenworth |
| Product Type | Radiators |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
FLD 112, 120 (under 425HP)
CAC-FL5A
Condenser-40613
Truck
Ford
Ford Charge Air CoolerFord L9000 Day Cab up to 1994
Truck
GMC
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
Truck
Radiators
Western Star
2001-2007 Western Star 4900 WA-WB Models
Truck
Radiators
International
International Radiator
Fits 1990 – 1992 8100 Series
with Cummins Low Flow Engine Cooling System
Must re-use O.E. Frame Brackets
O.E. Frame Must Solder Back On
*Available in Solder on Not Bolt on*
Truck
Ford
1992-1993 Ford AeroMax-Louisville 9000 Series
With Condenser & Oil Cooler Mounts
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
1992 – 1993 Dodge with 5.9L Cummins
RECORE ONLY
Truck
Radiators
International
2008-2010 International PayStar 5000 Series
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
Kenworth1997-2007 Kenworth T2000
Replaces the original unit that was all aluminum.