Mack Charge Air Cooler
RECORE ONLY
Mack Charge Air Cooler
RECORE ONLY
| Year-from | 1970 |
|---|---|
| Year-to | 1970 |
| Product-oem | 1030026, 222148, 3MD59301, 4644102, MAC17309, MADAC-16B, MADAC16B, SRMMAC17C |
| Height | 28.34" |
| Width | 25.19" |
| Depth | 2.62" |
| Inlet | 4.00" |
| Outlet | 4.00" |
| Make | Mack |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Radiators
Western Star
2001-2007 Western Star 4900 WA-WB Models
Truck
Radiators
International
1994-2002 International 4700-4800-4900 Half Core. (Side By Side)
2001-2004 International CE Bus
Oil Cooler on Grill Side
Truck
Radiators
Mack
1995-2001 Mack Midliner
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
2003 – 2007 5.9L Cummings
2007 – 2008 6.7L Cummings
Truck
Radiators
GMC
GMC Radiator
1997 – 1998 Kodiak
7.00c.l.- 6 plate oil cooler in left tank
cross flow radiator
Metal Tanks
“
Truck
Radiators
International
International Radiator
Fits 1990 – 1992 8100 Series
with Cummins Low Flow Engine Cooling System
Must re-use O.E. Frame Brackets
O.E. Frame Must Solder Back On
*Available in Solder on Not Bolt on*
Truck
Radiators
Kenworth
Truck
GMC
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
Mack Charge Air Cooler
RECORE ONLY