Mack Radiator
Fits 1985 – 1993 RD Model Mack
Product OEM
3MF5435AM2,X-3571-6,X35716,437174,SRK7174,437174S,3MF5435M
| Model | RD Model |
|---|---|
| Year-from | 1985 |
| Year-to | 1993 |
| Product-oem | 3MF5435AM2, 3MF5435M, 437174, 437174S, SRK7174, X-3571-6, X35716 |
| Height | 30.44" |
| Width | 34.37" |
| Depth | 2.37" |
| Make | Mack |
| Product Type | Radiators |
Related Part
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Radiators
Osh Kosh
- Osh Kosh
- N/A
Osh Kosh Radiator
Fits Safari Motorhomes
CORE DIMENSIONS
34.87"
- 26.12"
- 2.25"
- N/A
- N/A
Truck
Surge Tanks
International
- International
- N/A
CORE DIMENSIONS
N/A
- N/A
- N/A
- N/A
- N/A
Truck
Radiators
Mack
- Mack
- CS300,MS Model,CS200
1995-2001 Mack Midliner
CORE DIMENSIONS
25.06"
- 22.375"
- 2.00"
- 2.00" Top Left
- 2.50" Bottom Left
Truck
GMC
- GMC
- KODIAK,TOPKICK
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
CORE DIMENSIONS
34.84"
- 26.25"
- 1.75"
- N/A
- N/A
Truck
Ford
- Ford
- L Series,Day Cab
Ford Charge Air CoolerFord L9000 Day Cab up to 1994
CORE DIMENSIONS
39.37"
- 26.87"
- 1.62"
- 3.50"
- 3.50"
Truck
Ford
- Ford
- L Series
1990-1994 Ford Louisville 7000-8500
CORE DIMENSIONS
39.37"
- 26.87"
- 1.50"
- N/A
- N/A
Truck
Ford
- Ford
- L Series
1992-1993 Ford AeroMax-Louisville 9000 Series
With Condenser & Oil Cooler Mounts
CORE DIMENSIONS
39.37"
- 26.87"
- 1.50"
- N/A
- N/A
Truck
Radiators
Freightliner
- Freightliner
- FL80,FL90,FL50,FL60,FL70,MB70
Freightliner Radiator
2001 Sterling Acterra
Freightliner School Bus Chassis
18.00″ Oil Cooler
Must re-use O.E. brackets
CORE DIMENSIONS
28.75"
- 24.50"
- 2.12"
- 2.00" Top Left
- 2.00" Bottom Right




Product Comment
Mack Radiator
Fits 1985 – 1993 RD Model Mack