filler neck slightly raised. Brackets are of a different configuration mounting position in the engine compartment. 1.00 bypass hose is closer to the back left of tank as opposed to the front right of tank
“
filler neck slightly raised. Brackets are of a different configuration mounting position in the engine compartment. 1.00 bypass hose is closer to the back left of tank as opposed to the front right of tank
“
| Model | Century, Columbia |
|---|---|
| Year-from | 1996 |
| Year-to | 2002 |
| Product-oem | 3MF5490M |
| Height | 21.50" |
| Width | 10.50" |
| Depth | 4.879" |
| Make | Freightliner |
| Product Type | Surge Tanks |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Radiators
International
International Radiator
Fits 1993 – 1996 4100 – 4400/7300 – 7700 Series
Truck
Radiators
Mack
Mack Radiator
Fits 1995 – 2001Mack Midliner
*Available in Solder On Only*
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
1994 – 2004 Dodge Ram 2500/3500 Available in Powermax
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
Fits FL50 – 90 Series
PTO crank box
18.00 Oil Cooler
“
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
2001 Sterling Acterra
Freightliner School Bus Chassis
18.00″ Oil Cooler
Must re-use O.E. brackets
Truck
GMC
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
Truck
Crane Carrier
Various Oshkosh & Advanced Mixers Charge Air Cooler
**Available Re-core Only**
Truck
Ford
Ford Charge Air CoolerFord L9000 Day Cab up to 1994
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
filler neck slightly raised. Brackets are of a different configuration mounting position in the engine compartment. 1.00 bypass hose is closer to the back left of tank as opposed to the front right of tank
“