2004-2007 Peterbilt 387
*Outlet is Offset on Drivers Side*
2004-2007 Peterbilt 387
*Outlet is Offset on Drivers Side*
| Model | 387 |
|---|---|
| Year-from | 2007 |
| Year-to | 2007 |
| Product-oem | 07-06657-A038, 07-06657-A055, 07-06657-A061, 07-06657A055, 07-06657A061, 0706657A038, 0706657A055, 0706657A061, 1A19618, 1A19654, 239132, 42002334, 8286, HDC010347, PB387, PET15, S8286 |
| Height | 36.25" |
| Width | 34.50" |
| Depth | 2.00" |
| Inlet | 2.50" Top Left |
| Outlet | 3.00" Bottom |
| Make | Peterbilt |
| Product Type | Radiators |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Crane Carrier
Various Oshkosh & Advanced Mixers Charge Air Cooler
**Available Re-core Only**
Truck
GMC
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
FLD 112, 120 (under 425HP)
CAC-FL5A
Condenser-40613
Truck
Surge Tanks
International
Truck
Radiators
Volvo
2008-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
With Framework
With Oil Cooler
Truck
GMC
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
Truck
Volvo
2006-2010 Volvo VT Series
2007-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
2009-2014 Mack TD713 Titan Series
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
1994 – 2004 Dodge Ram 2500/3500 Available in Powermax
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
2004-2007 Peterbilt 387
*Outlet is Offset on Drivers Side*