Peterbilt Charge Air Cooler
1987 – 1988 Peterbilt Conventionals
Peterbilt Charge Air Cooler
1987 – 1988 Peterbilt Conventionals
| Model | 357, 379, 362 |
|---|---|
| Year-from | 1987 |
| Year-to | 1988 |
| Product-oem | 05-14968, 05-15020M, 05-17631, 05-17631exch, 0514968, 0515020M, 0517631, 0517631exch, 17V9730, 1E3012, 1E3012G, 1E3018, 1E3216, 1E3267, 222098, 4401-3803, 44013803, 441110, AR44-3803, AR443803, BTC-1101, BTC1101, C-PB22A, CAC101, CB-PB22A, CBPB22A, CPB22A, IE 3012, IE 3012G, IE 3018, IE 3267, PC2901, PEDAC-22A, PEDAC22A, PET17702, REA61-1025, REA611025 |
| Height | 24.87" |
| Width | 26.75" |
| Depth | 2.62" |
| Inlet | 4.00" |
| Outlet | 4.00" |
| Make | Peterbilt |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Volvo
2006-2010 Volvo VT Series
2007-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
2009-2014 Mack TD713 Titan Series
Truck
Radiators
International
International Radiator
Fits 1993 – 1996 4100 – 4400/7300 – 7700 Series
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
1994 – 2004 Dodge Ram 2500/3500 Available in Powermax
Truck
Ford
1992-1993 Ford AeroMax-Louisville 9000 Series
With Condenser & Oil Cooler Mounts
Truck
Ford
1990-1994 Ford Louisville 7000-8500
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
FLD 112, 120 (under 425HP)
CAC-FL5A
Condenser-40613
Truck
Radiators
Volvo
1990 Volvo W Series (WAH, WCA, WG, WH & WIA)Low Flow Radiator
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
1992 – 1993 Dodge with 5.9L Cummins
RECORE ONLY
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
Peterbilt Charge Air Cooler
1987 – 1988 Peterbilt Conventionals