*OEM 52473153 does not require the use of the header outlet*
*Oil Cooler Passenger Side Only*
1. Transmission – 11-1/2 – Plate Oil Cooler
Fittings – Inside 5/8-18 UNF x 3/8 Inverted Flare
Outside: M22 x 2.5 Palnut for soldering to tank.
2. 
*OEM 52473153 does not require the use of the header outlet*
*Oil Cooler Passenger Side Only*
1. Transmission – 11-1/2 – Plate Oil Cooler
Fittings – Inside 5/8-18 UNF x 3/8 Inverted Flare
Outside: M22 x 2.5 Palnut for soldering to tank.
2. 
| Year-from | 1970 |
|---|---|
| Year-to | 1970 |
| Product-oem | 431340, 52473153, 52491734, 52494798, C, CR1530, CR2494, UP1580 |
| Height | 28.37" |
| Width | 19.42" |
| Depth | 2.12" |
| Inlet | 1.50" Upper Left |
| Outlet | 1.50" Lower RightPlastic/Aluminum Structure |
| Make | UPS truck |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
1994 – 2004 Dodge Ram 2500/3500 Available in Powermax
Truck
Radiators
International
International Radiator
Fits 1993 – 1996 4100 – 4400/7300 – 7700 Series
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
1992 – 1993 Dodge with 5.9L Cummins
RECORE ONLY
Truck
Radiators
GMC
GMC Radiator
1997 – 1998 Kodiak
7.00c.l.- 6 plate oil cooler in left tank
cross flow radiator
Metal Tanks
“
Truck
GMC
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
Truck
Ford
1990-1994 Ford Louisville 7000-8500
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
FLD 112, 120 (under 425HP)
CAC-FL5A
Condenser-40613
Truck
Surge Tanks
International
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
*OEM 52473153 does not require the use of the header outlet*
*Oil Cooler Passenger Side Only*
1. Transmission – 11-1/2 – Plate Oil Cooler
Fittings – Inside 5/8-18 UNF x 3/8 Inverted Flare
Outside: M22 x 2.5 Palnut for soldering to tank.
2.