1996-2001 Volvo W Series (WAH, WCA, WG, WH & WIA)
Special Build
1996-2001 Volvo W Series (WAH, WCA, WG, WH & WIA)
Special Build
| Model | WG |
|---|---|
| Year-from | 1992 |
| Year-to | 2000 |
| Product-oem | 1676009, 437358, 8011, FLX000607, HDC010623, RC2377, REA42-10206, REA4210206, S8011, SRK7358, VOL11 |
| Height | 38.50" |
| Width | 26.50" |
| Depth | 2.00" |
| Inlet | 2.00" Top Right |
| Outlet | 2.00" Bottom Left |
| Make | Volvo |
| Product Type | Radiators |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
GMC
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
Truck
Freightliner
Freightliner Charge Air Cooler
ALF385A
Available in Recore Only
Truck
Volvo
2006-2010 Volvo VT Series
2007-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
2009-2014 Mack TD713 Titan Series
Truck
Radiators
Mack
Mack Radiator
Fits 1995 – 2001Mack Midliner
*Available in Solder On Only*
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
FLD 112, 120 (under 425HP)
CAC-FL5A
Condenser-40613
Truck
Radiators
GMC
GMC Radiator
1997 – 1998 Kodiak
7.00c.l.- 6 plate oil cooler in left tank
cross flow radiator
Metal Tanks
“
Truck
Radiators
International
1994-2002 International 4700-4800-4900 Half Core. (Side By Side)
2001-2004 International CE Bus
Oil Cooler on Grill Side
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
2003 – 2007 5.9L Cummings
2007 – 2008 6.7L Cummings
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
1996-2001 Volvo W Series (WAH, WCA, WG, WH & WIA)
Special Build