2008-2016 Volvo VN Series
2008-2016 Mack CXU Vision With Oil Cooler
**2017 Models will take the VG8172OCBOA has O ring oil cooler**
CAC-WGM29A
Condenser–41615
2008-2016 Volvo VN Series
2008-2016 Mack CXU Vision With Oil Cooler
**2017 Models will take the VG8172OCBOA has O ring oil cooler**
CAC-WGM29A
Condenser–41615
| Model | CX Model, CX Vision, VN, VNL |
|---|---|
| Year-from | 2008 |
| Year-to | 2016 |
| Product-oem | 1016491, 206566552, 20956552, 209565521, 20956564, 21139038, 21139044, 21146403, 21146404, 21298076, 21504536, 21504548, 21593032, 21593038, 22234461, 22644024, 239047, 239128, 239157, 2400625, 2945004, 2MF549M, 376761641, 42172, 437435S, 8000-52, 800052, 85111310, 85111314, 85125539, 85148411, HDC010133, HDC010587, M5734100, M5741003, M5741100, M5745100, M7537001, RC2388, S8172, S8172PA, T2945004, VOL03, X8172 |
| Height | 40.43" |
| Width | 35.37" |
| Depth | 2.00" |
| Inlet | 2.50" Top Left |
| Outlet | 2.50" Bottom Right |
| Make | Mack |
| Product Type | Powercool |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Radiators
Mack
1995-2001 Mack Midliner
Truck
Ford
1992-1993 Ford AeroMax-Louisville 9000 Series
With Condenser & Oil Cooler Mounts
Truck
GMC
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
Truck
Ford
Ford Charge Air CoolerFord L9000 Day Cab up to 1994
Truck
Ford
1990-1994 Ford Louisville 7000-8500
Truck
Radiators
International
International Radiator
Fits 1990 – 1992 8100 Series
with Cummins Low Flow Engine Cooling System
Must re-use O.E. Frame Brackets
O.E. Frame Must Solder Back On
*Available in Solder on Not Bolt on*
Truck
Surge Tanks
International
Truck
Radiators
GMC
GMC Radiator
1997 – 1998 Kodiak
7.00c.l.- 6 plate oil cooler in left tank
cross flow radiator
Metal Tanks
“
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
2008-2016 Volvo VN Series
2008-2016 Mack CXU Vision With Oil Cooler
**2017 Models will take the VG8172OCBOA has O ring oil cooler**
CAC-WGM29A
Condenser–41615