2003-2007 Volvo VHD
* RECORE ONLY *
Must Have Customer Tanks
**OEM #’S – 1030215; 3188890
Must Verify if Connections are Flanged or Not**
2003-2007 Volvo VHD
* RECORE ONLY *
Must Have Customer Tanks
**OEM #’S – 1030215; 3188890
Must Verify if Connections are Flanged or Not**
| Model | VHD |
|---|---|
| Year-from | 2003 |
| Year-to | 2003 |
| Product-oem | 101101, 1030215, 1030272, 1030282, 1030315, 1042301, 1102486, 20461079, 20498132, 3081801, 3188890, C-WGM30P, CWGM30P, FLX010626, SRMVOL30K, VGDAC-30Q, VGDAC30Q |
| Height | 32.31" |
| Width | 26.50" |
| Depth | 2.50" |
| Inlet | 3.00" |
| Outlet | 3.25" |
| Make | Volvo |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
1992 – 1993 Dodge with 5.9L Cummins
RECORE ONLY
Truck
Radiators
GMC
GMC Radiator
1997 – 1998 Kodiak
7.00c.l.- 6 plate oil cooler in left tank
cross flow radiator
Metal Tanks
“
Truck
Surge Tanks
International
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
2001 Sterling Acterra
Freightliner School Bus Chassis
18.00″ Oil Cooler
Must re-use O.E. brackets
Truck
Ford
1990-1994 Ford Louisville 7000-8500
Truck
Radiators
Volvo
2008-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
With Framework
With Oil Cooler
Truck
Radiators
International
2008-2010 International PayStar 5000 Series
Truck
Ford
Ford Charge Air CoolerFord L9000 Day Cab up to 1994
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
2003-2007 Volvo VHD
* RECORE ONLY *
Must Have Customer Tanks
**OEM #’S – 1030215; 3188890
Must Verify if Connections are Flanged or Not**