Western Star Charge Air Cooler
Product OEM
WSDAC-35D,WSDAC35D,HDH010527
| Year-from | 1970 |
|---|---|
| Year-to | 1970 |
| Product-oem | HDH010527, WSDAC-35D, WSDAC35D |
| Height | 35.43" |
| Width | 24.37" |
| Depth | 2.75" |
| Inlet | 3.50" |
| Outlet | 3.50" |
| Make | Western Star |
Related Part
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Surge Tanks
International
- International
- N/A
CORE DIMENSIONS
N/A
- N/A
- N/A
- N/A
- N/A
Truck
Dodge
- Dodge
- Dodge w/ 5.9L Cummins
Dodge Charge Air Cooler
1992 – 1993 Dodge with 5.9L Cummins
RECORE ONLY
CORE DIMENSIONS
30.31"
- 12.87"
- 1.62"
- 2.50"
- 2.50"
Truck
Ford
- Ford
- L Series
1992-1993 Ford AeroMax-Louisville 9000 Series
With Condenser & Oil Cooler Mounts
CORE DIMENSIONS
39.37"
- 26.87"
- 1.50"
- N/A
- N/A
Truck
Crane Carrier
- Crane Carrier
- N/A
Various Oshkosh & Advanced Mixers Charge Air Cooler
**Available Re-core Only**
CORE DIMENSIONS
39.62"
- 19.00"
- 2.00"
- 4.00 "
- 4.00"
Truck
GMC
- GMC
- TOPKICK,KODIAK
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
CORE DIMENSIONS
30.93"
- 26.30"
- 1.75"
- 3.50"
- 3.00"
Truck
Radiators
Volvo
- Volvo
- WG
1990 Volvo W Series (WAH, WCA, WG, WH & WIA)Low Flow Radiator
CORE DIMENSIONS
38.18"
- 26.06"
- 2.00"
- N/A
- N/A
Truck
Radiators
Osh Kosh
- Osh Kosh
- N/A
Osh Kosh Radiator
Fits Safari Motorhomes
CORE DIMENSIONS
34.87"
- 26.12"
- 2.25"
- N/A
- N/A
Truck
Radiators
Kenworth
- Kenworth
- N/A
Kenworth Radiator
Fits T400B/T450B/T600/T800
*Available only in Solder On Tanks*
CORE DIMENSIONS
31.50"
- 27.43"
- 2.00"
- 2.50" Top Left
- 2.50" Bottom Right





Product Comment
Western Star Charge Air Cooler