International Harvester Core
Product OEM
280493
| Year-from | 1970 |
|---|---|
| Year-to | 1970 |
| Product-oem | 280493 |
| Height | 20.37" |
| Width | 20.00" |
| Depth | 2.12" |
| Make | International Harvester |
| Product Type | Cores |
Related Part
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Agricultural
Radiators
Case
- Case
- N/A
Case Agricultural Radiator
Fits 7110, 7120, 7130, 7140, 7150, 7250 Series
CORE DIMENSIONS
26.25"
- 27.75"
- 3.00"
- N/A
- N/A
Agricultural
Radiators
Case
- Case
- N/A
Case Agricultural Radiator
CORE DIMENSIONS
22.43"
- 22.75"
- 2.12"
- 1.75" Top Right
- 2.25" Bottom Right
Agricultural
Radiators
Case
- Case
- N/A
Case Agricultural Radiator
CORE DIMENSIONS
22.43"
- 22.75"
- 2.75"
- 1.75" Top Right
- 2.25" Bottom Right
Agricultural
Radiators
Case
- Case
- N/A
Case Agricultural Radiator
Fits 590 Turbo
CORE DIMENSIONS
19.25"
- 20.12"
- 4.00"
- 1.75" Top Right
- 2.25" Bottom Right
Agricultural
Radiators
Allis Chalmers
- Allis Chalmers
- N/A
Allis Chalmers Radiator
CORE DIMENSIONS
26.25"
- 24.25"
- 2.25"
- N/A
- N/A
Agricultural
Radiators
Ford Ag
- Ford Ag
- N/A
Ford Agricultural Radiator
1979-1992
CORE DIMENSIONS
17.75"
- 17.50"
- 2.00"
- 4.50"
- 4.00" 1.50" Top Left 1.75" Bottom Right
Agricultural
Radiators
Case
- Case
- N/A
Case Agricultural Radiator
Series 585, 595, 895, 686, 695, 885
CORE DIMENSIONS
19.50"
- 17.50"
- 3.12"
- 2.25" Top Right
- 2.25" Bottom Right 1.75" Top Right 2.25" Bottom Right
Agricultural
Radiators
Massey Ferguson
- Massey Ferguson
- N/A
Massey Ferguson Radiator
Fits the 160UK, 178, 185, 188, 261 Models
CORE DIMENSIONS
19.12"
- 15.12"
- 2.12"
- N/A
- N/A





Product Comment
International Harvester Core