Ford Charge Air Cooler Fits 2004 Ford F250-F550 & Excursion 6.0LBar and Plate Design
Product OEM
| Model | Excursion, F250, F550 |
|---|---|
| Year-from | 2004 |
| Year-to | 2004 |
| Product-oem | 222206, 4C346K775AA, 4C346K775BCA, A115670910, BT1127C, C-FD25R, CFD25R |
| Height | 25.75" |
| Width | 21.00" |
| Depth | 2.50" |
| Inlet | 4.00" |
| Outlet | 4.00" 3.00" |
| Make | Ford |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
GMC
- GMC
- TOPKICK,KODIAK
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
CORE DIMENSIONS
- 26.30"
- 1.75"
- 3.50"
- 3.00"
Truck
Radiators
GMC
- GMC
- C7000,C6000,C5500,C70,C60
GMC Radiator
1997 – 1998 Kodiak
7.00c.l.- 6 plate oil cooler in left tank
cross flow radiator
Metal Tanks
“
CORE DIMENSIONS
- 25.37"
- 1.37"
- N/A
- N/A
Truck
GMC
- GMC
- KODIAK,TOPKICK
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
CORE DIMENSIONS
- 26.25"
- 1.75"
- N/A
- N/A
Truck
Freightliner
- Freightliner
- N/A
Freightliner Charge Air Cooler
ALF385A
Available in Recore Only
CORE DIMENSIONS
- 23.37"
- 2.75"
- 3.93" Flange
- 3.93" Flange
Truck
Ford
- Ford
- L Series,Day Cab
Ford Charge Air CoolerFord L9000 Day Cab up to 1994
CORE DIMENSIONS
- 26.87"
- 1.62"
- 3.50"
- 3.50"
Truck
Dodge
- Dodge
- Dodge w/ 5.9L Cummins
Dodge Charge Air Cooler
1992 – 1993 Dodge with 5.9L Cummins
RECORE ONLY
CORE DIMENSIONS
- 12.87"
- 1.62"
- 2.50"
- 2.50"
Truck
Radiators
Kenworth
- Kenworth
- C500B
CORE DIMENSIONS
- 41.25"
- 3.37"
- N/A
- N/A
Truck
Crane Carrier
- Crane Carrier
- N/A
Various Oshkosh & Advanced Mixers Charge Air Cooler
**Available Re-core Only**
CORE DIMENSIONS
- 19.00"
- 2.00"
- 4.00 "
- 4.00"



Product Comment
Ford Charge Air Cooler Fits 2004 Ford F250-F550 & Excursion 6.0LBar and Plate Design