Ford Charge Air Cooler Fits 2004 Ford F250-F550 & Excursion 6.0L
Product OEM
| Model | Excursion, F250, F550 |
|---|---|
| Year-from | 2004 |
| Year-to | 2004 |
| Product-oem | 222206, 4C346K775AA, 4C346K775BCA, A11567910, BT1127C, C-FD25R, CFD25R |
| Height | 25.75" |
| Width | 21.00" |
| Depth | 2.50" |
| Inlet | 4.00" |
| Outlet | 4.00" |
| Make | Ford |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
GMC
- GMC
- KODIAK,TOPKICK
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
CORE DIMENSIONS
- 26.25"
- 1.75"
- N/A
- N/A
Truck
Radiators
Volvo
- Volvo
- VNL,VN
2008-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
With Framework
With Oil Cooler
CORE DIMENSIONS
- 35.37"
- 2.00"
- 2.50" Top Left
- 2.50" Bottom Right
Truck
Ford
- Ford
- L Series,Day Cab
Ford Charge Air CoolerFord L9000 Day Cab up to 1994
CORE DIMENSIONS
- 26.87"
- 1.62"
- 3.50"
- 3.50"
Truck
Radiators
International
- International
- N/A
2008-2010 International PayStar 5000 Series
CORE DIMENSIONS
- N/A
- N/A
- N/A
- N/A
Truck
Surge Tanks
International
- International
- N/A
CORE DIMENSIONS
- N/A
- N/A
- N/A
- N/A
Truck
Dodge
- Dodge
- Dodge w/ 5.9L Cummins,Dodge w/ 6.7L Cummins
Dodge Charge Air Cooler
2003 – 2007 5.9L Cummings
2007 – 2008 6.7L Cummings
CORE DIMENSIONS
- 24.68"
- 2.20"
- 3.00"
- 3.00"
Truck
GMC
- GMC
- TOPKICK,KODIAK
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
CORE DIMENSIONS
- 26.30"
- 1.75"
- 3.50"
- 3.00"
Truck
Volvo
- Volvo
- VN,VNL
2006-2010 Volvo VT Series
2007-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
2009-2014 Mack TD713 Titan Series
CORE DIMENSIONS
- 31.12"
- 2.62"
- 3.75"
- 3.75"




Product Comment
Ford Charge Air Cooler Fits 2004 Ford F250-F550 & Excursion 6.0L