2008-2010 Freightliner Coronado CC Model
2010-2012 Freightliner Cascadia PX, Columbia CL & Century ST
2011-2015 Freightliner Coronado CD Model
2008-2015 Western Star 4900 WA-WB ModelsBar and Plate
2008-2010 Freightliner Coronado CC Model
2010-2012 Freightliner Cascadia PX, Columbia CL & Century ST
2011-2015 Freightliner Coronado CD Model
2008-2015 Western Star 4900 WA-WB ModelsBar and Plate
| Model | CORONADO |
|---|---|
| Year-from | 2008 |
| Year-to | 2012 |
| Product-oem | 01-31241-001, 01-31241-004, 0131241004, 3E118470, C-FL5Z, CFL5Z |
| Height | 37.75" |
| Width | 33.00" |
| Depth | 2.50" |
| Inlet | 4.00" |
| Outlet | 4.00" |
| Make | Freightliner |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Radiators
Osh Kosh
Osh Kosh Radiator
Fits Safari Motorhomes
Truck
Radiators
International
1994-2002 International 4700-4800-4900 Half Core. (Side By Side)
2001-2004 International CE Bus
Oil Cooler on Grill Side
Truck
Ford
Ford Charge Air CoolerFord L9000 Day Cab up to 1994
Truck
Radiators
Kenworth
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
Fits FL50 – 90 Series
PTO crank box
18.00 Oil Cooler
“
Truck
Radiators
GMC
GMC Radiator
1997 – 1998 Kodiak
7.00c.l.- 6 plate oil cooler in left tank
cross flow radiator
Metal Tanks
“
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
2003 – 2007 5.9L Cummings
2007 – 2008 6.7L Cummings
Truck
Radiators
Volvo
1990 Volvo W Series (WAH, WCA, WG, WH & WIA)Low Flow Radiator
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
2008-2010 Freightliner Coronado CC Model
2010-2012 Freightliner Cascadia PX, Columbia CL & Century ST
2011-2015 Freightliner Coronado CD Model
2008-2015 Western Star 4900 WA-WB ModelsBar and Plate