2005-2007 Mack CHN & CXN
2006-2007 Mack CT-CTP Granite
2007 Mack CXP VisionBar and Plate Design
2005-2007 Mack CHN & CXN
2006-2007 Mack CT-CTP Granite
2007 Mack CXP VisionBar and Plate Design
| Model | CX Vision, CHN Model, CT Model, CTP Model, CXN Model |
|---|---|
| Year-from | 2000 |
| Year-to | 2007 |
| Product-oem | 1030291, 1030298, 3MD545M, 3MD546M, C-MK18R, CMK18R, X-MK18R, XMK18R |
| Height | 34.25" |
| Width | 26.00" |
| Depth | 2.187" |
| Inlet | 3.54" |
| Outlet | 3.54" |
| Make | Mack |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Freightliner
Freightliner Charge Air Cooler
ALF385A
Available in Recore Only
Truck
Crane Carrier
Various Oshkosh & Advanced Mixers Charge Air Cooler
**Available Re-core Only**
Truck
Surge Tanks
International
Truck
Radiators
International
International Radiator
Fits 1990 – 1992 8100 Series
with Cummins Low Flow Engine Cooling System
Must re-use O.E. Frame Brackets
O.E. Frame Must Solder Back On
*Available in Solder on Not Bolt on*
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
2001 Sterling Acterra
Freightliner School Bus Chassis
18.00″ Oil Cooler
Must re-use O.E. brackets
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
1994 – 2004 Dodge Ram 2500/3500 Available in Powermax
Truck
GMC
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
Truck
GMC
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
2005-2007 Mack CHN & CXN
2006-2007 Mack CT-CTP Granite
2007 Mack CXP VisionBar and Plate Design