2008-2010 Freightliner Coronado CC Model
2010-2012 Freightliner Cascadia PX, Columbia CL & Century ST
2011-2015 Freightliner Coronado CD Model
2008-2015 Western Star 4900 WA-WB ModelsBar and Plate
2008-2010 Freightliner Coronado CC Model
2010-2012 Freightliner Cascadia PX, Columbia CL & Century ST
2011-2015 Freightliner Coronado CD Model
2008-2015 Western Star 4900 WA-WB ModelsBar and Plate
| Model | CORONADO |
|---|---|
| Year-from | 2008 |
| Year-to | 2012 |
| Product-oem | 01-31241-001, 01-31241-004, 0131241004, 3E118470, C-FL5Z, CFL5Z |
| Height | 37.75" |
| Width | 33.00" |
| Depth | 2.50" |
| Inlet | 4.00" |
| Outlet | 4.00" |
| Make | Freightliner |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
2003 – 2007 5.9L Cummings
2007 – 2008 6.7L Cummings
Truck
Radiators
International
International Radiator
Fits 1993 – 1996 4100 – 4400/7300 – 7700 Series
Truck
GMC
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
Truck
Radiators
Volvo
2008-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
With Framework
With Oil Cooler
Truck
Radiators
GMC
GMC Radiator
1997 – 1998 Kodiak
7.00c.l.- 6 plate oil cooler in left tank
cross flow radiator
Metal Tanks
“
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
FLD 112, 120 (under 425HP)
CAC-FL5A
Condenser-40613
Truck
Radiators
Kenworth
Kenworth Radiator
Fits T400B/T450B/T600/T800
*Available only in Solder On Tanks*
Truck
Radiators
Volvo
1990 Volvo W Series (WAH, WCA, WG, WH & WIA)Low Flow Radiator
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
2008-2010 Freightliner Coronado CC Model
2010-2012 Freightliner Cascadia PX, Columbia CL & Century ST
2011-2015 Freightliner Coronado CD Model
2008-2015 Western Star 4900 WA-WB ModelsBar and Plate